انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی با استانداری فارس

۰۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۶ کد : ۸۱۱۸ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۲۳۱
استاندار فارس ضمن اعلام آمادگی مدیریت ارشد استان برای همکاری با مجموعه جهاددانشگاهی فارس و کشور، خواستار تشکیل کمیته‌ای اجرایی برای پیگیری تفاهم‌نامه منعقد شده بین این دو نهاد شد و گفت: امید است با تشکیل این کمیته شاهد اجرایی شدن مفاد تفاهم‌نامه منعقد شده باشیم
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی با استانداری فارس

 

استاندار فارس ضمن اعلام آمادگی مدیریت ارشد استان برای همکاری با مجموعه جهاددانشگاهی فارس و کشور، خواستار تشکیل کمیته‌ای اجرایی برای پیگیری تفاهم‌نامه منعقد شده بین این دو نهاد شد و گفت: امید است با تشکیل این کمیته شاهد اجرایی شدن مفاد تفاهم‌نامه منعقد شده باشیم.

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، عنایت‌الله رحیمی صبح پنج‌شنبه دوم خرداد در آیین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با جهاددانشگاهی که با حضور طیبی ریاست این نهاد در محل استانداری فارس برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های موجود و قابل استفاده استان، خاطرنشان کرد که جهاددانشگاهی می‌تواند عملیاتی ترین و زود بازده ترین آنها را در کوتاه مدت ببینید و برنامه‌های میان مدت و بلندمدتی را در این راستا طراحی کند.

 

وی بر تمرکز بر حوزه کشاورزی به عنوان برنامه‌ای کوتاه مدت که پاسخ مثبتی دارد هم اشاره و عنوان کرد: نیاز امروز ما ایجاد اشتغال با استفاده از توانمندی‌های سرزمینی است که فعالیت‌های جهاددانشگاهی در این حوزه می‌تواند پاسخگو باشد.

 

استاندار فارس خواستار ارائه طرح نهایی و عملیاتی جهاددانشگاهی در حوزه گل محمدی و گیاهان دارویی معطر شد و افزود: در این طرح باید انتظار طرفین مشخص شود تا در یک برنامه زمانبندی شده معین، کار را پیش ببریم.

 

رحیمی همچنین در بخشی از سخنانش به توانمندی‌های فارس در زمینه پزشکی به عنوان استانی مطرح در کشور و دنیا اشاره و با بیان اینکه فارس رتبه اول پیوند کبد دنیا در سال 97 را به خود اختصاص داد، گفت: با توجه قابلیت‌های جهاددانشگاهی در زمینه‌های ناباروری، سرطان، سلول درمانی، زخم و ...فارس نیز می‌تواند در این بخش‌ها، پشتیبان حوزه درمانی جنوب کشور با همکاری جهاد دانشگاهی باشد.

 

وی همچنین با بیان اینکه فارس در حوزه‌های فنی و مهندسی، فعالیت‌های گسترده‌ای از نفت و گاز و پتروشیمی را بر عهده دارد که در زمینه علمی و عملیاتی اثر گذار است، به ظرفیت‌های استان فارس در صنایع معدنی اشاره و با بیان اینکه فارس استان دوم این حوزه در سنگ‌های تزیینی و استان اول خاک نسوز کشور محسوب می‌شود، عنوان کرد:  اخیرا در تفاهم نامه‌ای که با ایمیدور به امضا رسیده مقرر شده فارس در ارائه راهکارهای معادن کشف شده و غنی سازی آنها همکاری کند که قطعا در این زمینه به دانش فنی نیازمندیم.

 

استاندار فارس ادامه داد: در حوزه گردشگری نیز بیش از 5 اثر ثبت جهانی و سه هزار اثر ثبت شده ملی داریم که اخیرا دو محور ساسانی و هخامنشی نیز به ثبت رسید.

 

رحیمی با تاکید بر این نکته که اشتغال و کارآفرینی را به شکل ویژه دنبال خواهیم کرد و هم در صورت وجود برنامه عملیاتی در این حوزه استقبال می‌شود، گفت: با همکاری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری در آینده‌ای نزدیک کارخانه نوآوری و پارک دیجیتال فارس راه‌اندازی خواهد شد.

 

وی خواستار ارائه طرح در زمینه‌های مهندسی و علوم پایه کاربردی به جهت تربیت هر دانشجو یک شاغل و کارآفرین شد و اظهار کرد که در اشتغال خانگی نیز جا برای کار در استان فارس بسیار زیاد است.کمیته امداد، بهزیستی و مجموعه کارگروه اشتغال استان در این زمینه می‌توانند به شرط داشتن برنامه عملیاتی، خدمات خوبی را ارائه کنند.

 

استاندار فارس همچنین با تشریح اجمالی قابلیت‌های این استان در بحث گیاهان داوریی در دو بخش کشت و جمع آوری از گذشته‌های دور تاکنون، گفت: انواع گل‌های وحشی و پرورشی در باغ‌های استان موجود است که امکان کشت مشخص آنها وجود دارد.

 

بنابراین گزارش، در راستای برنامه توسعه استان فارس و نظر به ظرفیت‌های مدیریتی علمی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی موجود و ضرورت سرعت بخشیدن به توسعه علمی فرهنگی و دانش بنیان استان در راستای سند چشم‌انداز و به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدیریت جهادی و تجارب علمی پژوهشی آموزشی فرهنگی جهاد دانشگاهی به ویژه در حوزه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، تفاهم‌نامه همکاری بین استانداری فارس و جهاد دانشگاهی منعقد شد.

 

هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری متقابل به منظور تسهیل در روند توسعه استان و بسترسازی مناسب برای تجاری سازی فناوری، توسعه کارآفرینی و اشتغال زایی و راهکارهای اجرایی آن با استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های پژوهشی، اجرایی، آموزشی، تحقیقاتی و فناوری جهاد دانشگاهی است.

 

راه‌اندازی مرکز خدمات تخصصی تولید و تکثیر گیاهان دارویی و تولید فرآورده‌های دارویی گیاهان معطر  با همکاری و مشارکت پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، راه‌اندازی کلینیک‌های خدمات نوین تخصصی پزشکی مورد نیاز استان به ویژه در زمینه‌های ناباروری ترمیم زخم و سرطان با مشارکت و همکاری پژوهشگاههای رویان ابن سینا و پژوهشکده معتمد و راه‌اندازی پژوهشکده سلامت خانواده در راستای حل مشکلات و معضلات خانواده و آسیب‌های اجتماعی از زمینه‌های همکاری مشترک در این تفاهم‌نامه ذکر شده است.


( ۱ )