عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تاکید کرد:

جهاددانشگاهی؛ پیشگام در عرصه‌ی تولید ملی/ حضور شناخته‌شده‌ی این نهاد برای مردم

/۴۰ سال خودباوری با جهاددانشگاهی/
۰۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۳ کد : ۲۰۸۷۹ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۳
جعفر قادری با بیان این‌که حضور جهاددانشگاهی برای مردم و جامعه ملموس و محسوس شده است، پیشنهاد داد تا این نهاد انقلابی با ورود به عرصه‌های مختلف علمی و حساس وابستگی به خارج از کشور را کم کند.
جهاددانشگاهی؛ پیشگام در عرصه‌ی تولید ملی/ حضور شناخته‌شده‌ی این نهاد برای مردم

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی فارس، جعفر قادری نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرارسیدن چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی به‌فرمان امام راحل بیان کرد: جهاددانشگاهی یکی از رویش‌های انقلاب و در طول سال‌های فعالیتش منشا اثرات، خیرات و برکات زیادی برای نظام بوده است.

وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی در حوزه‌های متعددی ورود کرده و فعالیت‌های ارزشمندی را در کشور داشته است، اظهار کرد: شاید اگر افراد با فعالیت‌های جهاددانشگاهی آشنا نباشند، حداقل با کارهای پژوهشگاه رویان و سایر فعالیت‌های این نهاد در زمینه توسعه فناوری‌ها و همچنین طراحی و بومی‌سازی و داخلی سازی که از سوی جهاددانشگاهی انجام‌شده است، آشنایی دارند.

قادری با تصریح این‌که جهاددانشگاهی در عرصه‌های علمی اقدامات موثری داشته است، بیان کرد: این نهاد انقلابی حضور موثری در نمایشگاه‌های مختلف داشته و تولید و حمایت‌هایش از داخلی‌سازی را به نمایش عموم گذاشته و در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز اقدامات مختلفی انجام داده است. حضور این نهاد انقلابی برای مردم و جامعه ملموس و محسوس شده است و این یکی از برکات و ثمرات نظام و انقلاب اسلامی است. اکنون جهاددانشگاهی یک مجموعه گمنام و ناشناخته نیست بلکه همه این مجموعه را می‌شناسند.

وی در ادامه به ارایه پیشنهادهایی به جهاددانشگاهی پرداخت و بیان کرد: شاید نیاز باشد جهاددانشگاهی بعد از سال‌ها فعالیت به سمت‌وسویی رود که بتواند به‌عنوان یک نهاد انقلابی و بومی غیردولتی در حوزه‌هایی فعالیت کند که دیگران در آن کار نمی‌کنند و همچنین در حوزه‌هایی جهت حفظ نخبگان داخل کشور، توسعه فناوری‌ها، بومی‌سازی و توسعه و دانش جدید ورود پیدا کند و فعالیت‌های خوبی داشته باشد تا وابستگی‌ها به خارج از کشور را کم کند.

قادری با بیان این‌که نهادهای انقلابی و برآمده از نظام باید در حوزه‌هایی کار کنند که در آن با مشکل مواجه هستیم، تصریح کرد: شاید حضور برخی از حوزه‌ها در بخش خصوصی به‌صرفه نباشند و یا ریسک موجود در این حوزه اجازه ورود را ندهد، اما مجموعه‌ای مانند جهاددانشگاهی می‌تواند حضور چشم‌گیری داشته باشد.

وی در پایان یادآور شد: اکنون تحریم‌ها با تمام مشکلات، فرصت بسیار خوبی ایجاد کرده است تا به سمت تولیدات داخلی و بومی‌سازی و کاهش وابستگی به خارج حرکت کنیم. در آینده این تحریم‌ها از بین خواهد رفت و محدودیت‌ها نیز برطرف می‌شود؛ بنابراین در شرایط فعلی باید بتوانیم مشکلات کشور را حل کنیم.