رئیس جهاد دانشگاهی فارس:

مظهر کرامت انسان، دارا بودن روحی خدایی است

۱۲ تیر ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۷ کد : ۱۹۶۶۲ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۷۱
در آستانه میلاد سراسر نور هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س)، و گرامیداشت دهه پربرکت کرامت، رئیس جهاد دانشگاهی فارس در مصاحبه ای این ایام را گرامی داشت.
مظهر کرامت انسان، دارا بودن روحی خدایی است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، مظاهر بابایی رئیس جهاد دانشگاهی فارس ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و علی ابن موسی الرضا(ع) طی سخنانی این ایام را گرامی داشت و از درگاه الهی برای همه مسلمین جهان طلب مغفرت و رحمت نمود.

 

متن کامل سخنان بابایی بدین شرح است:

ذیقعده شد و بهار ایران آمد

در مشهد و قم دو گنج پنهان آمد

روز یکم کریمه آل رسول

در یازدهم شاه خراسان آمد

دهه اول ذی القعده، که به یمن میلاد فرزندان همام امام موسی کاظم(ع)، به نام دهه کرامت نامگذاری شده است، ایام بسیار مبارک و پربرکتی است که در آن به واسطه میلاد انوار الهی، عرش شکوفه باران است و فضا آکنده از عطر حضور ملائک مقربی است که زانوی ادب بر زمین نهاده اند، خجسته ایامی که رحمت الهی بر کویر دل مشتقان نازل شده و مژده شکوفا شدن غنچه های زیبا در گلستان خوشبوی نبوی به آسمانیان و زمینیان عرضه می شود، گل هایی که با شکفتن ، شادی و عشق را میهمان دل های شیدا و دلدادگان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می کنند.

دهه کرامت سرشار از معانی، ارزش ها ومفاهیم پرمعنا ، سازنده و ارزشمند الهی انسانی و یادآور تمام خوبی‌ها ، ارزش ها و کمالات انسانی است.

«کرامت انسان» در قرآن، سخن و سیره نبوی و سنت معصومین (ع) مورد توجه قرار گرفته است. آنان که مظهر تام و اکمل کرامت، شرافت و بزرگواری هستند، علاوه بر یادآوری بزرگواری ذاتی انسان، راهکارهای تجلی کرامت و تکامل آن را نیز بیان داشته اند. اکنون در این اقیانوس پرگهر معارف، در پی جستجو و دستیابی به گوهرهای ناب جلوه کرامت انسان در سخن و سیره امام علی(ع) هستیم.

وَمَنْ یُهِنْ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ مُکْرِمٍ؛ هرکسی را که خدا او را پست سازد هیچ­کس او را بزرگ نخواهد داشت.

انسان، به عنوان برترین مخلوق الهی، دارای کرامت ویژه نسبت به دیگر موجودات است. خداوند کریم متعال، در بزرگداشت و برتری این مخلوق فرموده است: وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنْ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَی کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلاً؛ ما آدمیزادگان را گرامی داشتیم و آنها را در خشکی و دریا (بر مرکب های راهوار) حمل کردیم و از انواع روزی های پاکیزه به آن­ها روزی دادیم و آن­ها را بر بسیاری از موجوداتی که خلق کرده ایم برتری بخشیدیم.

مظهر کرامت انسان، دارا بودن روحی خدایی است: وَنَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی؛ این سخن، جلوه کرامت الهی و مظهر و نمود عقل و برتری انسان است. به سبب دارا بودن این کرامتها، انسان به مقام خلافت الهی رسیده و گوی سبقت را از دیگران ربوده است. این دهه فرصت مغتنمی برای نشر و تعمیق فرهنگ اهل بیت به ویژه فرهنگ فاطمی و رضوی است تا با بهره مندی از دریای خروشان آموزه های قرآنی، زمینه آشنائی هر چه بیشتر نسل جوان با فرهنگ اهل بیت به ویژه امام هشتم شیعیان، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و بانوی دو عالم حضرت فاطمه معصومه (س) فراهم گردد.

ولادت با سعادت دو گوهر گیتی حضرت ثامن الحجج(ع) و حضرت معصومه(س) و دهه کرامت بر مسلمین جهان مبارک باد.

ان شاء الله به واسطه رحمت بیکران حضرت حق و در سایه توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا فدا) همه مسلمین جهان در عافیت و صحت و سلامت به سر برند و از شر آفات و بیماری به دور باشند.

 

مظاهر بابایی

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس


( ۱ )