مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان اعلام کرد: ذخیره ۱۱۰ هزار نمونه خون بندناف در پژوهشگاه رویان/ امکان تهیه سلول بنیادی از دندان شیری

۱۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۱ کد : ۹۳۲۶ پژوهش و فناوری تاپ خبر
تعداد بازدید:۶۰۹
​​​​​​​عضو هیئت علمی و مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اکنون ۱۱۰ هزار نمونه خون بندناف در بانک عمومی و خصوصی این موسسه ذخیره شده است، ۱۵ هزار نمونه از این تعداد را مربوط به بانک عمومی دانست و گفت: ۵۴ درصد نمونه‌های ذخیره شده مربوط به نوزادن پسر و ۴۶ درصد مربوط به نوزادان دختر است .
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان اعلام کرد:  ذخیره ۱۱۰ هزار نمونه خون بندناف در پژوهشگاه رویان/ امکان تهیه سلول بنیادی از دندان شیری

عضو هیئت علمی و مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه اکنون 110 هزار نمونه خون بندناف در بانک عمومی و خصوصی این موسسه ذخیره شده است، 15 هزار نمونه از این تعداد را مربوط به بانک عمومی دانست و گفت: 54 درصد نمونه‌های ذخیره شده مربوط به نوزادن پسر و 46 درصد مربوط به نوزادان دختر است .

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس ، مرتضی ضرابی شنبه 15 تیر در یک کنفرانس خبری در شیراز به تشریح آخرین یافته‌ها در زمینه سلول‌های بنیادی و خدماتی که از سوی پژوهشگاه رویان به متقاضیان ارائه می‌شود، پرداخت و  با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این پژوهشگاه گفت: این موسسه علمی تحقیقاتی از سال 84 به همت مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، بنیان نهاده شد و اوایل دهه 80 کار تحقیقات روی سلول‌های بنیادی آغاز شد .

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، مسائل اخلاقی را از چالش‌هایی عنوان کرد که در کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل شبیه سازی‌ها در سلول‌های بنیادی مطرح شده بود و گفت: دکتر کاظمی آشتیانی در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب کسب تکلیف کردند و ایشان در پی نوشت آن نامه اعلام فرمودند که این مهم علاوه بر ثروت هنگفت انسانی، باعث ساخت قطعات یدکی نیز می‌شود و لذا تحقیقات در این باره ادامه یابد . 

ضرابی با بیان اینکه امروز کشورهایی که بر توسعه این علم تمرکز کرده‌اند به یک ثروت نهفته در ارتقای سلامت انسان‌ها دست یافته‌اند، گفت:  هر سلولی که دو ویژگی قدرت خودنوزایی تخصصی بودن و قابلیت تبدیل به سلولی دیگر را داشته باشد، سلول بنیادی تلقی و به سلو ل‌های جنینی، بالغین و خون بندناف تقسیم می‌شود .

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی یکی از منابع سلول های خونساز را مغز استخوان، خون محیطی و خون بندناف ذکر و خاطرنشان کرد: خون بندناف و جفت که مجرای ارتباطی مادر و جنین محسوب می‌شود، مملو از خون دارای سلول‌های بنیادی است و به همین دلیل بانک خون بندناف در دنیا ایجاد شد؛ باید توجه داشت که از  هر بندناف می  توان 80 تا 200 سی سی خون را جمع آوری کرد .

وی با بیان اینکه گرفتن خون بندناف بلافاصله در بدو تولد باید انجام شود، بندناف را از مهمترین منابع در دسترس سلولهای بنیادی دانست و تصریح کرد:  اگرچه این کار، اقدامی ساده تلقی می‌شود اما اگر حین خونگیری دقت نشود، آلودگی ایجاد خواهد شد .

ضرابی با اشاره به اینکه بانک‌های خون بندناف به دو شکل عمومی و خصوصی در دنیا راه‌اندازی شده‌اند، توضیح داد: در بانک عمومی، نمونه خون بندناف اهدا می‌شود و مالکیتی بر آن وجود ندارد اما در بانک خصوصی این نمونه به درخواست خود والدین نگهداری می‌شود . 

وی در ادامه به فرآیند نگهداری خون بندناف هم اشاره و بیان کرد: نمونه بلافاصله به آزمایشگاه منتقل و درون تانک‌ها به مدت 20 تا 25 سال ذخیره می‌شوند؛  در دنیا بانک عمومی خون بندناف 800 هزار نمونه و در بانک خصوصی حدود 5 میلیون نمونه ذخیره سازی شده است .

ضرابی با بیان اینکه پژوهشگاه رویان مجهز به بانک عمومی و خصوصی بوده و تنها مرکز علمی به شمار می‌رود که هر دو بانک را دارد، گفت: 110 هزار نمونه خون بندناف در بانک‌ها ذخیره داریم که از این لحاظ بزرگترین ظرفیت سلولی در سطح خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌ایم . 

وی به بانک اطلاعات ژنتیکی سلول هم اشاره و عنوان کرد: هر سلولی که ذخیره می‌شود باید یک شناسنامه و اطلاعات ژنتیکی داشته باشد که در حال حاضر برای 70 هزار نمونه خون ذخیره شده در رویان، اطلاعات سلول ها ذخیره شده است. 

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه، دفتر فارس جزو دفاتر پیشرو رویان و سلول‌های بنیادی بین 31 استان کشور محسوب می‌شود و از سال 84 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: از مجموع 110 هزار نمونه خون بندناف پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی بیش از 11 هزار نمونه مربوط به استان فارس است . 

ضرابی گفت: به جز دفاتر داخلی، در شهر مسقط عمان و اربیل عراق نیز دفاتر این پژوهشگاه راه‌اندازی شده است . 

وی با بیان اینکه از خون بند ناف ذخیره شده برای درمان بیماری‌هایی که منشا خونی دارند، استفاده می‌شود، گفت: خود بندناف یک سلول بنیادی دیگری دارد که به عنوان پانسمان بیولوژیک در زخم‌ها و... قابل استفاده است . 

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی ادامه داد: علاوه بر خون بندناف، پرده جنینی هم در این موسسه، جمع‌آوری و فراوری می‌شود که در آینده‌ای نزدیک محصول آن وارد بازار خواهد شد.

ضرابی اضافه کرد: به نوع دیگر سلول‌های بنیادی که از خود بندناف قابل جداسازی است اصطلاحا سلول‌های بنیادی مزانشیمی گفته می‌شود که امکان تبدیل انها به سلول‌های عصبی، عضلانی، غضروفی و ماهیچه‌ای وجود دارد . 

وی در بخشی از سخنان خود گفت: ریشه دندان شیری کودکان نیز یک سلول بنیادی دارد که با جداسازی می‌توان از آن استفاده کرد. اگر خانواده‌ها تمایل به ذخیره سلول بنیادی دندان شیری فرزندان خود را دارند باید در زمانی که دندان لق می‌شود، نسبت به این کار اقدام کنند . 

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی گفت: سال گذشته با همکاری مرکز طبی کودکان برای کودکان 4 تا 14 سالی که دچار فلج مغز بودند تحقیقات برای درمان انها با سلول‌های بنیادی را آغاز کردیم که نتایج آن رضایت بخش بوده است.این کار در مرحله تحقیقات بالینی است . 

ضرابی به همه خانواده  هایی که در آستانه تولد فرزند هستند توصیه کرد که نسبت به ذخیره خون بندناف نوزاد خود اقدام کنند و این کار را به مثابه یک بیمه برای خانواده‌ها توصیف کرد و گفت: در صورت عدم استفاده اعضای خانواده، این نمونه برای هرکسی که تطابق ژنتیکی دارد نیز قابل استفاده است . 

وی ادامه داد: با توجه به وزن نوزاد، امکان ذخیره 500 تا 2 میلیارد سلول از هر نمونه خون بندنافی است که جمع آوری می‌شود 

ضرابی اعلام کرد که 86 درصد از نمونه‌های خون بندناف جمع آوری شده در دو بانک عمومی و خصوصی پژوهگاه رویان جهاددانشگاهی کشور مربوط به زایمان‌های حاصل از سزارین و 14 درصد زایمان طبیعی است . 

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با بیان اینکه طبق استاندارد جهانی 20 تا 25 سال، سلول‌های حاصل از ذخیره نمونه‌های خونی قابل استفاده است، اظهار کرد: ظرف سه تا 5 سال آینده از سلول‌های بنیادی حاصل از خون بندناف در درمان بیماری‌های دیابت، آلزایمر، پارکینسون، سکته قلبی و مغزی استفاده خواهد شد . 

ضرابی به دلیل توسعه بانک خون خصوصی نسبت به عمومی اشاره و عنوان کرد: بانک‌های عمومی توسط دولت یا مرکز خیریه حمایت می٬شوند و دولت باید اعتباری برای توسعه این بانک بگذارد اما برای نگهداری نمونه‌ها در بانک خصوصی، خود خانواده‌ها اقدام می‌کنند . 

وی خواستار استفاده از ظرفیت خیرین برای توسعه بانک عمومی شد و هزینه ذخیره سازی نمونه خونی هر بندناف را بالغ بر 3.5 میلیون تومان و هزینه شارژ سالانه آن را 160 هزار تومان اعلام کرد . 

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با بیان اینکه امکان استفاده از تسهیلات بانکی به میزان سه میلیون تومان فراهم کرده‌ایم، گفت: برای خانوادههای دارای فرزند با مشکل خونی نیز تخفیف‌هایی اعمال می‌شود . 

ضرابی تصریح کرد که هیچ کسی را به دلیل مشکلات مالی از ذخیره خون بندناف محروم نکرده‌ایم و ادامه داد: سال گذشته بیش از 400 میلیون تومان به خانواده‌های نیازمند ذخیره خون بندناف و پیوند توسط پزوهشگاه رویان کمک شد .

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی همچنین از آمادگی این شرکت برای راه‌اندازی مرکز سلول درمانی در فارس خبر داد و گفت: با توجه به پتانسیل بالای استان فارس در پزشکی بازساختی و پیوند، برای راه‌اندازی مرکز سلول درمانی در این استان اعلام امادگی کرده‌ایم تا خدمات سلول درمانی برای برخی بیماری‌ها مانند پوست و ارتوپد ارائه شود . 

ضرابی با بیان اینکه امروز تب سلول درمانی در جامعه داغ است، گفت: سالانه بیش از هفت هزار نفر برای درمان ناباروری به پژوهشگاه رویان مراجعه می‌کنند و تاکنون حدود 2500 زوج خارجی خدمات درمان ناباروری را از پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی دریافت کرده‌اند.