رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس: جهاد دانشگاهی مبدع حرکت‌های خلاقانه خصوصا در زمینه قرآنی است

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۵ کد : ۵۸۰۱ فرهنگی تاپ خبر
تعداد بازدید:۴۷۳
رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس تاکید کرد که جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی برخاسته از متن انقلاب، همواره به دنبال طراحی و اجرای حرکت ‎‌ ها و برنامه‌های خلاقانه و تاثیرگذار خصوصا در زمینه قرآنی بوده است .
رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس:  جهاد دانشگاهی مبدع حرکت‌های خلاقانه خصوصا در زمینه قرآنی استرئیس جهاد دانشگاهی استان فارس تاکید کرد که جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی برخاسته از متن انقلاب، همواره به دنبال طراحی و اجرای حرکت ‎‌ ها و برنامه‌های خلاقانه و تاثیرگذار خصوصا در زمینه قرآنی بوده است .

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، مظاهر بابایی بعداز ظهر دوشنبه 13 اسفند در مراسم اختتامیه جشنواره‌های شهود قدسی و شعر باران در شیراز، با اشاره به تاکید خداوند بر لزوم تدبر در آیات قرآن و پند گرفتن از آن، گفت: به یقین انسان در هیچ عصر و دوره‌ای بی نیاز از قرآن و رهنمودهای قرآنی نبوده و نخواهد بود، آنان که راهی به جز صراط مستقیم را برگزینند و خود را بی نیاز از این مشعل فروزان بدانند، در ضلالت، گمراهی و سرگردانی خواهند بود . 

او با بیان اینکه تنها راه نجات و رستگارى مسلمانان، بازگشت آنان به قرآن و بهره گیرى از حقیقت آن و پیاده کردن قرآن در عرصه زندگى است، گفت: قرآن، کتاب آسمانی ما سر منشأ تمدن اسلامی و هنر، ادبیات، دانش و بینش دینی ما مدیون این کتاب مقدس است . 

بابایی ادامه داد: مسلمانان به وسیله این کتاب توانستند تمدن بسیار درخشانی را پایه‌ریزی کند که این تمدن یکی از درخشان‌ترین دوران اندیشه‌ای بشر محسوب می‌شود . 

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس گفت: بی‌شک آشنایی اندیشمندان، هنرمندان، متفکران و فرهنگوران ما به این کتاب مقدس و احادیث و سنن پیامبر و خاندان مطهر او بود که توانست جهان اسلام را به عنوان جهان اندیشه‌ای و متفکر بشری معرفی کند . 

او اضافه کرد: در این راستا یکی از وظایف جهاد دانشگاهی تلاش برای احیای بهره‌برداری علمی و اندیشه‌ای از قرآن شریف و معارف اهل بیت (ع) است . 

بابایی گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد خلاق و نوآور همواره در پی ارائه خدمات نوآورانه در حوزه های مختلف بوده است . 

او با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی نیز همین مسیر را تداوم بخشیده است، وجود مراکزی نظیر ایسپا، ایسنا، ایکنا و ... را گواه خلاقانه و نوآورانه بودن فعالیت‌ها و اقدامات این نهاد دانست . 

وی اضافه کرد: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی فارس اولین انجمن تجسمی قرآن مجید را 15 سال پیش راه‌اندازی کرد. این انجمن تجسمی در طی 15 سال توانست علاقه‌مندان به هنر و قرآن را در یک جا جمع کند . 

بابایی گفت: این انجمن امروز بالغ بر 5000 هزار عضو دانشجویی در سراسر کشور دارد که در رشته‌های هنری اعم از نقاشی، خوشنویسی، عکاسی، تصویرسازی، نگارگری و رشته‌های مختلف گرافیک را در برمی‌گیرد . 

وی اضافه کرد: ثمره این انجمن برگزاری سه دوره جشنواره «شهود قدسی» است. «شهود قدسی» گامی است برای احیای دوباره ارتباط قرآن و هنر در تمدن اسلامی . 

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس گفت: این جشنواره تا بدانجا موفق بود که معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را بزرگترین رویداد هنری قرآنی در ایران اسلامی خواند و شیراز را قطب هنرهای قرآنی در کشور نامید . 

بابایی خاطرنشان کرد: در سومین دوره این جشنواره بیش از 2 هزار اثر از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال و برگزیده‌های این آثار در هفت گالری شیراز به نمایش گذاشته شد . 

رئیس جهاد دانشگاهی فارس گفت: این نمایشگاه‌ها ثمره برگزاری 100 ورک شاپ 4 ساعته و گاه بیشتر در سطح دانشگاه‌های کشور است که در طول سال انجام شده است . 

بابایی خاطرنشان کرد: چنین دستاورد خلاقانه از مجموعه جهاد دانشگاهی نیاز به حمایت های دولتی بیشتری دارد تا بتواند رسالت خود را به نحو احسن انجام دهد در جامعه امروز، نگاه عملی به قرآن و استفاده آن در تمام مراحل زندگی تنها راه نجات بشریت از سقوط و انحطاط است ارائه قرآن و دستورات آن به صورت رشته های هنری مطمئناً می-تواند تأثیرگذاری بیشتری برای جامعه به خصوص قشر نوجوان و جوان داشته باشد 

وی گفت: استفاده از این پتانسیل در سازمان‌ها و ادارات و نهادهایی که نقش تربیتی در جامعه دارند می¬تواند اثرات مستقیم و مثمر ثمر داشته باشد. لذا ما از همین جا دست یاری به سوی همه دلسوزان فرهنگ ایران اسلامی دراز می¬کنیم تا با استفاده از این توانایی¬ها و برگزاری چنین برنامه-های خلاقانه و نوآورانه گام¬های مهمتر برای احیای تفکر قرآن و هنر، آشنایی جوانان با مفاهیم قرآنی، راهی برای استعدادیابی و گامی برای نیل شیراز به سومین حرم اهل بیت و مهمتر از همه توسعه فعالیت های قرآنی برداریم . 

بابایی همچنین در خصوص برگزاری دومین دوره جشنواره سراسری دانشجویی «شعر باران» نیز گفت: شیراز بدون هیچ تردیدی پایتخت فرهنگی و ادبی ایران است و نبض ادبیات ایران در این شهر می‌تپد. حضور شیخ اجل و خواجه شیراز برای اثبات این موضوع کافی است 

بابایی اضافه کرد: شعر دانشجویی گام بلندی بود که برای رسیدن به فرهنگ ایران اسلامی برداشته شد و امسال بیش از 3 هزار اثر شعری دانشجویی از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد که محوریت آن‌ها شخصیت والا و مقدس حضرت زهرا(س) بود . 

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: چقدر نیک و شایسته است که همه فعالان فرهنگی در سراسر کشور به جای جزیره‌های ناپیوسته، مجمع‌الجزایری باشند که با کمک و یاری و همکاری هم بتوانند گام‌های بلند فرهنگی را بردارند؛ جهاد دانشگاهی فارس در این زمینه کنار شما خواهد بود .


( ۱ )