اختتامیه سومین جشنواره شعر باران در شیراز برگزار شد

استقلال: جهاددانشگاهی جزو اثرگذارترین دستگاههای فرهنگی است

۰۲ آذر ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۸ کد : ۵۰۹۴۸ فرهنگی تاپ خبر
تعداد بازدید:۳۷
آئین اختتامیه سومین و رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره شعر باران، با حضور مسئولان ملی و استانی جهاددانشگاهی در شیراز برگزار شد.
استقلال: جهاددانشگاهی جزو اثرگذارترین دستگاههای فرهنگی است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس: امیرحسین استقلال سرپرست جهاددانشگاهی فارس چهارشنبه دوم آذرماه در آیین اختتامیه سومین جشنواره سراسری دانشجویی شعر باران که به میزبانی جهاددانشگاهی فارس و با حضور معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور در شیراز برگزار شد، گفت: نام ایران و  ایران زمین پیوسته با شعر و ادب و فرهنگ همراه و همزاد بوده، هست و خواهد بود.

او افزود: در طول تاریخ و ادوار دیرین کهن ایران، مردم این مرز و بوم هماره با شعر و ادب همدم بوده‌اند و مرد و زن، کوچک و بزرگ، برنا و پیر و عالم و دانا و جاهل، جان خود را با ادب پارسی جلا و صفا بخشیده و شعر در واقع در متن زندگی مردم بوده است.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس خاطرنشان کرد: ایران، سرزمین خیزش شعرای نامدار و بزرگ است و از میان ملل مختلف جهان، کمتر ملتی را می‌توان یافت که دارای چنین خصوصیتی باشد؛ شاعرانی چون فرودسی، حافظ، سعدی، مولوی، عطار نیشابوری، شهریار و محتشم کاشانی و ... در بلندای قله شعر و شاعری قرار دارند که در سرودن اشعار، گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند.

استقلال خاطرنشان کرد: آنها با بهره گیری از قرآن کریم و سخنان معصومین(ع)، عالی ترین و لطیف ترین معانی و مضامین ارزشمند و آموزنده را در قالب‌های گوناگون به جامعه بشری ارزانی داشته‌اند.

او با بیان اینکه شاعران گرانقدر ما در ارتقای فرهنگ و اخلاق مردم نقش بسزایی داشته و دارند، گفت: آنان با سرودن شعرهای گوناگون در بخش‌ها و موضوعات مختلف به مردم، رشد فکری و فرهنگی و تربیتی و معنوی بخشیدند.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس ادامه داد: محصول فکری و تجربیات زندگی و بینش شاعر به جامعه و جهان و آفرینش در قالب اشعار شاعر ظهور کرده است؛ شعر از جهت تاثیرگذاری در جامعه و در بین مردم نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

استقلال در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه شیراز، مهد ادب و شعر فارسی است و اگر قرار است جشنواره‌ شعر برگزار شود، از جهت دانشجویی بودن رواترین مکان، جهاددانشگاهی و شایسته‌ترین موقعیت جغرافیایی، جهاددانشگاهی فارس است، افزود: از سال‌ها پیش جشنواره شعر دانشجویی باران به صورت سراسری توسط واحد فارس آغاز شد و امروز سومین جشنواره را به پایان و چهارمین جشنواره آن را آغاز می‌کنیم.

این مقام مسئول تاکید کرد که با توجه به رویکرد و توانمندی جهاددانشگاهی، این نهاد همواره از پیشروترین و اثرگذارترین دستگاهها در حوزه فعالیتهای فرهنگی و هنری بوده و بسیاری از شاعران و ادیبان شناخته شده امروز سابقه حضور در رویدادهای جهاددانشگاهی را داشته اند.

او در خصوص چهارمین دوره جشنواره شعر باران اضافه کرد: با توجه به واقعه دلخراش، ناگوار و ناروای تروریستی حرم شاهچراغ(ع) که منجر به شهادت ۱۳ تن از عزیزانمان شد، بخش ویژه چهارمین جشنواره شعر باران به حضرت شاهچراغ اختصاص داده خواهد شد.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس؛ سرایش و ترجمه، قرآن و عترت و مضامین آزاد را از دیگر محورهای چهارمین جشنواره سراسری شعر باران اعلام کرد.

استقلال در خاتمه سخنان خود از حضور آقایان دکتر رحیمیان، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، دکتر غلامرضا کافی از بخش ادبیات دانشگاه شیراز، دکتر تسلیم از اساتید بخش ادبیات دانشگاه جهرم و دکتر برفر از جهاددانشگاهی فارس و تلاش شبانه روزی معاون و همکاران معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی فارس قدردانی کرد.


( ۲ )