رونمایی از دستگاه شناسایی "سوسک سرخرطومی" نخل در جهاددانشگاهی فارس

۲۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۷ کد : ۵۰۵۶۸ پژوهش و فناوری تاپ خبر
تعداد بازدید:۸۹
طی نشستی با حضور سرپرست جهاددانشگاهی، معاون بهبود تولیدات گیاهی و معاون حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان فارس، دستگاه شناسایی آفت "سوسک سرخرطومی حنائی نخل" تولیدی جهادگران دانشگاهی فارس، رونمایی شد.
رونمایی از دستگاه شناسایی "سوسک سرخرطومی" نخل در جهاددانشگاهی فارس

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، امیرحسین استقلال، سرپرست جهاد دانشگاهی فارس در حاشیه جلسه رونمایی از دستگاه شناسایی "سوسک سرخرطومی حنایی" به عنوان یکی از آفت‌های درخت نخل، گفت: ساختار جهاد دانشگاهی به عنوان یک مجموعه ارتباط ‌دهنده بین دانشگاه‌، صنایع، جامعه و بسترهای پژوهشی که در سازمان‌های مختلف وجود دارد، تعریف شده است.

استقلال بیان کرد: این نهاد، اساس و ساختار دانش بنیان و پارک را دارد و برای فعالیت‌های دانش بنیان احتیاج به هیچ ساختار اضافی ندارد لذا این مجموعه به تنهایی قابلیت‌های بالایی دارد.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس همچنین با اشاره به ساخت دستگاه تشخیص و ردیابی آفت نخیلات و تحویل آن به کارفرما، افزود: این آفت، بسیاری از مزارع نخل در مناطق گرمسیر و جنوب کشور که اقتصاد خانواده‌ها وابسته به آن است را تهدید می‌کند.

استقلال در تشریح مراحل ساخت این دستگاه، گفت: آفات نخیلات از سال ۹۶ وارد کشور شد و از سال ۹۹ پیشنهادی از سوی سازمان جهاد کشاورزی فارس به جهاد دانشگاهی این استان داده شد تا از طریق ساخت یک دستگاه، اصوات آفات نخیلات شناسایی و درختان آلوده مشخص شوند.

او اظهار کرد: پس از تعریف پروژه در سال ۹۹ و از ابتدای سال ۱۴۰۰، متخصصان جهاددانشگاهی فارس با اتمام مرحله امکان سنجی، مرحله ساخت مدل اولیه دستگاه را آغاز کردند و مدل طراحی شده برای شناسایی آفت بر روی درختان نصب و به نتیجه رسید.

سرپرست جهاد دانشگاهی فارس یادآور شد: خوشبختانه دستگاهی تولید شد که به راحتی و به وضوح درختان آلوده را شناسایی و معرفی می‌کند؛ البته این نخستین پروژه در استان نیست و در تلاش هستیم پروژه‌های بیشتری را در حوزه کشاورزی و از پیوند مهندسی و کشاورزی، تولید و در خدمت جامعه مهندسی استان قرار دهیم.

استقلال عنوان کرد: اعتبار ساخت این دستگاه، توسط سازمان جهاد کشاورزی در اوایل طرح تامین شد و با توجه به ارزشمندی دستگاه و هزینه‌های امروز این اعتبار نسبت به اثر ارزشمندی که دارد، محدود و ناچیز است.

سرپرست جهاددانشگاهی استان فارس با بیان اینکه دانش فنی که در این حوزه ایجاد شده برای جامعه کشاورزی مهم است، خاطرنشان کرد: این دستگاه که نمونه اولیه آن ساخته و روانه بازار شده است، طی چند هفته و تست کارفرما وارد مرحله تولید انبوه در مقیاس تجاری توسط جهاددانشگاهی فارس خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این نشست با بیان اینکه باعث افتخار است که قدمی برای پیشرفت و رفع مشکل جامعه کشور به ویژه کشاورزان برداریم، گفت: اگرچه امسال با شعار "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" شروع و معرفی شد، اما هرساله ما با تولید، اشتغال پایدار در قالب فعالیت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کردیم

حمید دبیری، با بیان اینکه تلاش کردیم مسائل دانش بنیان حتما پیگیری و به سرانجام برسند، افزود: آماده همکاری بیشتری در حوزه کشاورزی و ارائه خدمات هستیم.

او همچنین با اشاره به اینکه در کشور ۵ تا ۶ استان به آفت نخیلات آلوده هستند و ساخت دستگاه تشخیص آفت، روشی مطلوب و موثر برای حفظ محصولات است، خاطرنشان کرد: در مجموعه سازمان جهاد کشاورزی این آمادگی را داریم تا با تجربیات خود در ارتقای سلامت در بخش کشاورزی قدم موثری برداریم.

دبیری اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود و حاکمیت تحریم‌ها، در حال حاضر وابسته به علم روز دنیا هستیم و قطعا نیازمند دانش بومی هستیم که از دانش سایر دستگاه بهره‌مند شویم.

او گفت: استارت ساخت این دستگاه توسط جهاد دانشگاهی زده شده است و در ادامه نیازمند روش‌های علم نوین در بحث کنترل، پایش آفات و بیماری‌ها هستیم که از این ظرفیت در راستای رفع مشکل کشاورزان و بهره برداران استفاه کنیم تا تولید و اقتصادی پایدار داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در بخش سموم کشاورزی دچار مشکل هستیم، ابراز امیدواری کرد که با ورود بخش دانش بنیان جهاد دانشگاهی شاهد تولید سموم برای کنترل آفات و بیماری‌ها و رفع مشکلات در بخش کشاورزی باشیم.

معاون حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در ادامه این نشست بیان کرد: آفت نخیلات پوشش‌های گیاهی و نخیلات شهرستان‌های لارستان، جهرم، فراشبند و دیگر شهرستان‌های جنوبی را درگیر کرده است.

جاوید عباسی تاکید کرد: برای ما مهم این است که آفت را در مرحله اولیه تشخیص دهیم. چرا که از بروز خسارت‌های شدید جلوگیری خواهد کرد.

در پایان، معدلی، سازنده دستگاه شناسایی آفت سوسک سر خرطومی حنائی درخت نخل نیز در این نشست ضمن قدردانی از حمایت‌های سازمان جهاد کشاورزی و جهاددانشگاهی فارس، به تشریح کارکردهای ویژه این دستگاه پرداخت.


( ۱ )