مراسم تکریم رییس سابق جهاددانشگاهی فارس و معارفه سرپرست جدید واحد برگزار شد

۲۶ مهر ۱۴۰۱ | ۱۲:۲۱ کد : ۴۹۵۰۸ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۱۹۸
در مراسمی و با حضور دکتر مهدی باصولی معاون پشتیبانی و منابع انسانی و دکتر عیسی علیزاده معاون هماهنگی امور مجلس جهاددانشگاهی، ضمن قدردانی از تلاش ها اقدامات مظاهر بابایی رییس سابق جهاددانشگاهی فارس، امیرحسین استقلال به عنوان سرپرست جدید این واحد معرفی شد.
مراسم تکریم رییس سابق جهاددانشگاهی فارس و معارفه سرپرست جدید واحد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی فارس، در مراسمی و با حضور دکتر مهدی باصولی معاون پشتیبانی و منابع انسانی و دکتر عیسی علیزاده معاون هماهنگی امور مجلس جهاددانشگاهی، ضمن قدردانی از تلاش ها اقدامات مظاهر بابایی رییس سابق جهاددانشگاهی فارس، امیرحسین استقلال به عنوان سرپرست جدید این واحد معرفی شد.

ایجاد فضای باز گفت و گو عامل موثر در موفقیت است

دکتر عیسی علیزاده در این مراسم بیان کرد: معتقدم اگر واحدی در طول دوران فعالیت خود عملکردی موفق داشت، این موفقیت منتسب به همه کارکنان واحد فارغ از مسئولیت‌هاست و ناکامی‌ها و ضعف‌های احتمالی هم تنها به رییس بازنمی‌گردد. واحدهایی که توانسته‌اند فرهنگ جهادی را به لحاظ فرهنگی در نیروهای خود نهادینه کنند،‌ به توانمندی‌ها و موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده‌اند.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با بیان اینکه رشد متوازن همه واحد موجب موفقیت یک واحد می‌شود، بر پرهیز از سیاست زدگی در جهاددانشگاهی تاکید و اضافه کرد: تصور غلطی در برخی واحدها و نهادها وجود دارد مبنی بر اینکه ارتباطات سیاسی به معنی وادگی سیاسی است، در حالی که جهاددانشگاهی فارغ از هرگونه نگاه سیاسی، اختلاف نظرها و نگرش‌های متقاوتی را در خود جای داده است.

دکتر علیزاده با بیان اینکه جهاددانشگاهی یک نهاد حاکمیتی است و نه یک نهاد دولتی و با تغییر دولت‌ها هم تغییری نمی‌کند، تصریح کرد: خط قرمز جهاددانشگاهی، خط قرمز حاکمیتی است؛ بنا نیست که خط قرمزها را به حدی پررنگ کنیم که میزان ریزش و حذفیاتمان زیاد شود.

وی با تاکید بر این نکته که واحدهای موفق جهاددانشگاهی در کشور فضای گفت‌وگو را باز گذاشته‌اند، گفت: تا ما نتوانیم در خصوص مشکلاتمان در فضایی آرام، بدون تنش و حاشیه و قضاوت بحث کنیم، نمی‌توانیم راهکار پیدا کنیم.

دکتر علیزاده همچنین با بیان این که جهاددانشگاهی در شرایط فعلی به لحاظ ارتباطات با نهادهای حاکمیتی و دولتی در بهترین شرایط قرار دارد، اظهار کرد: جهاددانشگاهی در استان‌هایی نظیر فارس و شهر شیراز با توجه به ظرفیت‌های موجود باید به لحاظ فرهنگی خیلی تاثیرگذار باشند.

وی گفت: نظر شخصی‌ام این است که حوزه فرهنگ باید به هنر، ادبیات و فلسفه بپردازد، این موضوع به ویژه در دانشگاه باید مد نظر باشد.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی تاکید کرد: باید برای دانشجو کار کنیم اما این کار لزوما نباید در خود دانشگاه باشد. باید فضایی بیرون از دانشگاه برای دانشجویان با رویکرد گفتمانی جهاددانشگاهی ایجاد کنیم.

 

رایزنی برای راه‌انداری سه مرکز خدمات تخصصی

در ادامه سرپرست جهاددانشگاهی فارس در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از توفیق خدمتگزاری مجدد پس از ۵ سال در این واحد، بیان کرد: جهاددانشگاهی فارس، واحدی قدیمی و با عظمت است که پیش از راه‌اندازی دفتر  مرکزی، در اردیبهشت ماه سال ۵۹ تاسیس شد.

وی با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فارس و کلانشهر شیراز، عنوان کرد: شیراز علاوه بر اینکه شیرازه فرهنگ، ادب، فلسفه و ... به شمار می‌رود، در بسیاری از عرصه‌های هنری و فرهنگی و حتی در حوزه سلامت و پزشکی هم دارای مکتب بوده و امروز هم در این عرصه‌ها دارای ظرفیت و توانی بالقوه و بالفعل است.

استقلال با قدردانی از رؤسای پیشین جهاددانشگاهی فارس، یادآوری کرد که علاوه بر ایجاد انضباط مالی، فرآیند پایدار سازی درآمدها به عنوان یکی از رسالت‌های مهم دنبال خواهد شد و گفت: به دنبال درآمدهایی پایدار هستیم که بتوانیم برنامه‌های درازمدت را دنبال کنیم.

وی از تبدیل جهاددانشگاهی به هاب فناوری به عنوان یکی از رویکردهای اصلی ریاست این نهاد سخن گفت و افزود: تلاش خواهیم کرد که پروژه‌های بزرگ در این زمینه تعریف و اجرا کنیم.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس با اشاره به این که در حوزه آموزش با گسترش فضاهای فیزیکی خوبی مواجه هستیم، لزوم توسعه کیفی را در این بخش متذکر شد و گفت: تلاش خواهیم کرد تا ضمن افزایش کمی قراردادهای آموزشی و تعداد رشته‌ها و ... ارزش افزوده حاصل از این حوزه نیز افزایش پیدا کند.

استقلال که بودجه ریزی را یک موضوع جدی در حوزه پشتیبانی می‌داند، ادامه داد: در حوزه اداری نیز موضوع رفاهی که یک بحث گمشده است در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه نظامات اداری از جمله ارزیابی عملکرد و آموزش ضمن خدمت از برنامه‌های دفتر مرکزی است که در واحد فارس هم دنبال می‌شود، عنوان کرد: در حوزه فرهنگی نیز حمایت از فعالیت‌های دانشجویی را جدی تر دنبال خواهیم کرد و در این راستا موافقت راه‌اندازی دو دفتر در دانشگاه‌ شیراز گرفته شده و این مهم در دیگر دانشگاه‌ها هم دنبال خواهد شد.

سرپرست جهاددانشگاهی فارس ادامه داد: تقویت ساختار خبرگزاری‌ها و حفظ و تقویت دو مرکز فرهنگی در حوزه هنر و ادبیات و برگزاری جشنواره‌های ملی شاخص را هم به جد دنبال خواهیم کرد.

استقلال با بیان این که در حوزه پژوهش نیز سه طرح نوآورانه جدید به تهران معرف شده است که با انتخاب یکی از آنها اقدام عملی در دستور کار قرار ‌می‌گیرد، گفت: در حال رایزنی برای راه‌انداری سه مرکز خدمات تخصصی در حوزه مدیریت و علم پژوهی، کشاورزی، آی‌تی و هوش مصنوعی هستیم که موافقت اولیه اعلام شده و امید است شاهد راه‌اندازی این سه مرکز تخصصی هم باشیم.

وی یکی از برنامه‌های مد نظر را تلاش برای تسریع در راه‌اندازی درمانگاه فوق تخصصی جهاددانشگاهی در شیراز اعلام و خاطرنشان کرد که در حال تدوین برنامه چشم‌انداز 10 و بیست ساله برای این واحد هستیم و پیش‌نویس‌ها نیز آماده شده است و براین اساس، ایجاد یک پژوهشکده را دنبال خواهیم کرد.

استقلال با تاکید بر اینکه پیشبرد ماموریت‌های جهاددانشگاهی فارس را در قالب یک کار تیمی مد نظر دارد و در مسیر تدوین و اجرای برنامه‌ها از توان نیروی انسانی موجود بهره خواهد بود، توجه به مباحث مهم مالی مجموعه و همچنین مسائل رفاهی کارکنان را از اولویت‌های مهم خود اعلام کرد.

همچنین مظاهر بابایی رییس سابق جهاددانشگاهی فارس نیز در این مراسم با اشاره به عملکرد ۵ ساله خود در این مسئولیت، بیان کرد: اگرچه در این مدت کنار نقاط قوت، نقاط ضعفی وجود داشته اما همه تلاش کردند تا کارها به نحو احسن پیش برده شود.

بابایی خاطرنشان کرد: از ابتدای قبول مسئولیت در جهاددانشگاهی فارس، با شناسایی نقاط قوت و ضعف واحد و نیازسنجی و بررسی اولویت‌ها، ماموریت‌های جدید واحد تعیین شد و در دستور کار قرار گرفت.