رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس:

روش‌های سنتی پاسخگوی نیاز مشاغل جدید نیست

۱۸ تیر ۱۴۰۱ | ۰۹:۵۵ کد : ۴۵۶۹۷ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۵۹
رئیس جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه نیازمند یک نگاه ویژه به مشاغل جدید در عصر ارتباطات هستیم، چرا که با روش‌های سنتی نمی‌توان مشاغل فعلی را مدیریت کرد، گفت: برای نمونه بستر درآمدزایی در فضای مجازی با استفاده از علم آی‌تی به روش‌های مختلف ایجاد شده است؛ روش‌هایی که با کمترین هزینه و بالاترین بهره‌وری در حال اجراست.
روش‌های سنتی پاسخگوی نیاز مشاغل جدید نیست

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، در جریان جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان فارس که شامگاه، ۱۶ تیرماه با حضور معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد کشور و استاندار فارس برگزار شد، رئیس جهاددانشگاهی و مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان فارس، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس در این مراسم، گفت: این نهاد انقلابی سال گذشته توانست بیش از سه هزار نفر را با نظارت اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس در حوزه مشاغل خانگی به بازار کار متصل کند.

وی ادامه داد: امسال هم با توجه به ظرفیت جهاددانشگاهی، ۱۵۰۰ سهمیه دیگر به استان فارس اختصاص داده شده است که پس از ابلاغ دستورالعمل، آموزش متقاضیان آغاز می‌شود.

بابایی وجود بیش از ۱۱ برند، استفاده از پشتیبان‌های مختلف، برگزاری دوره‌های آموزشی با بهترین کیفیت و اتصال به بازار را از شاخص‌های مهمی برشمرد که موجب انتخاب جهاددانشگاهی به‌عنوان مجری طرح مشاغل خانگی در سال ۱۴۰۱ به اختصاص سهمیه فوق شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس بیان کرد: اگرچه ظرفیت آموزش ۳ هزار نفر برای استان فارس در طرح مشاغل خانگی در سال گذشته پیش‌بینی شده بود اما در فراخوانی که انجام شد، بیش از ۷۵۰۰ نفر مراجعه کردند.

وی همچنین با بیان اینکه جهاددانشگاهی و کمیته امداد استان فارس همکاری‌های مشترک زیادی داشته‌اند، که برگزاری دوره مهارت‌های عمومی، اشتغال و کارآفرینی ویژه رده سنی ۱۸ تا ۳۵ سال، برای ۶۵۰ مددجو طی سال ۱۴۰۰ یکی از آن‌ها بود.

بابایی ادامه داد: امسال هم طی تفاهم‌نامه مبادله شده کمک به مددجویان کمیته امداد در بخش مشاوره، آموزش، حوزه مشاغل آینده، اتصال به بازار کار و ورود به حوزه دانش‌بنیان در دستور کار قرار می‌گیرد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه نگاه مثبت کمیته امداد در حوزه دانش‌بنیان بر خروجی مطلوب طرح‌های پیش‌بینی شده بسیار تأثیرگذار است، تأکید کرد: باید توجه کرد که جامعه هدف چه ظرفیت و استعدادهایی دارد و در مقابله با کدام زیرساخت و امکانات می‌توان به بهترین نحو به جامعه هدف خدمات ارائه کرد، البته انتظار است که در حوزه مشاغل عمومی از جمله مشاغل خانگی، اشتغال خرد و ... ابتدا یک شناخت دقیقی از بازار ایجاد و براساس نیاز روز طرح‌های پیشنهادی ارائه شود.

وی بیان کرد: نیازمند یک نگاه ویژه به مشاغل جدید در عصر ارتباطات هستیم، چرا که با روش‌های سنتی نمی‌توان مشاغل فعلی را مدیریت کرد، برای نمونه بستر درآمدزایی در فضای مجازی با استفاده از علم آی‌تی به روش‌های مختلف ایجاد شده است؛ روش‌هایی که با کمترین هزینه و بالاترین بهره‌وری در حال اجراست.

بابایی با بیان اینکه با ظرفیت خاص در حوزه صنایع خلاق، صنایع فرهنگی و فناوری‌های نرم در کشور رو‌به‌رو هستیم، افزود: مدیریت منابع، ایجاد یک ساختار مناسب برای عرضه محصولات، برندسازی، استاندارد سازی و ... می‌تواند ظرفیت بسیار بزرگی در حوزه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم ایجاد کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح اینکه در حوزه مشاغل خانگی و خرد مشکلاتی وجود دارد که فروش محصولات از جمله آن‌هاست، بیان کرد: فروش محصولات به‌صورت حضوری و مجازی یکی از مباحثی است که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد. برای نمونه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حوزه مشاغل خانگی باید راه‌اندازی شود.

رئیس جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه تولیدکنندگان مشاغل خانگی صرفاً تولید کننده هستند و بازار کار ندارند، گفت: اگر زیرساخت‌هایی نظیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای ایجاد شود، هم تولیدکننده می‌تواند محصول خود را بفروشد و هم شهروندان می‌توانند محصولات مدنظر را با ارزان‌ترین قیمت و با کیفیت ترین کالا، تأمین کنند.

بابایی همچنین ایجاد فروشگاه زنجیره‌ای مشاغل خانگی، تعریف برندهای جدید برای مشاغل خانگی، تأمین زیرساخت فروش ساخت مجازی، استفاده از ظرفیت‌های صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه دانش‌بنیان و راه‌اندازی کارخانه نوآوری صنایع خلاق و فرهنگی در فارس را از پیشنهاداتی بیان کرد که اثرات مثبتی بر رفع مشکلات حوزه مشاغل خانگی دارند.

بنابراین گزارش، تفاهم‌نامه مبادله شدن بین جهاددانشگاهی و کمیته امداد امام خمینی(ره) استان فارس برای همکاری در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی، رسانه‌ای، پژوهشی و اجرایی، امضا و مبادله شد.

این تفاهم‌نامه با هدف توسعه زمینه همکاری‌های مشترک، بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود و افزایش تعاملات دوجانبه، با هدف اتخاذ تدابیر و انجام اقدامات مؤثر و کارآمد در راستای ترویج فرهنگ خیر و احسان و نشر سنت‌های حسنه اسلامی، کاهش فقر و نابرابری و توسعه کمی و کیفی خدمات به گروه‌های هدف به امضا طرفین رسید.

text to speech icon