معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی:

حرکت جهاددانشگاهی فارس در آموزش با برنامه است

۰۴ تیر ۱۴۰۱ | ۱۱:۲۵ کد : ۴۵۲۱۹ آموزشی تاپ خبر
تعداد بازدید:۳۴۴
معاون آموزشی و کارآفرینی جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت تغییر نگاه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی، گفت: اگر به دنبال تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و اهداف و ماموریت های نقشه جامع علمی کشور هستیم، کلیه زیر نظام های آموزش‌عالی درکشور نیازمند بررسی و بازنگری در اهداف و برنامه های خود هستند.
حرکت جهاددانشگاهی فارس در آموزش با برنامه است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، دکتر محمدصادق بیجندی در حاشیه بازدید از مراکز آموزشی جهاددانشگاهی استان فارس در شیراز، گفت: آموزش‌عالی نیازمند بازنگری در اهداف و شیوه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری،نوآوری و اشتغال دانش آموختگان خود هستند و این موضوع در جهاددانشگاهی با توجه به ماموریت ها و اهداف  از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.

بیجندی با یادآوری اینکه دانشگاه ها در گذر زمان به دانشگاه های آموزش محور، پژوهش محور، کارآفرین، ثروت آفرین و ارزش آفرین تقسیم می شوند، گفت: شواهد حاکی از این است که اکثر دانشگاه‌های کشور عمدتا در ردیف دانشگاه های نسل‌های اول و دوم یا همان دانشگاه های آموزش محور و پژوهش محور حرکت می کنند.

وی ادامه داد: از جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد برآمده از انقلاب اسلامی انتظار می رود که در حوزه فعالیت های مرتبط با آموزش عالی به دنبال دانشگاه نسل سوم به بعد و در تراز انقلاب و بیانیه گام دوم باشد.

او با بیان اینکه نیازمند تغییری هدفمند برای تداوم حرکت تاثیرگذار در حوزه آموزش عالی هستیم، ابراز امیدواری کرد که همکاران پرتلاش و جهادگر به صورت فعال برای تحول و تحقق این مهم بیش از پیش به میدان بیایند

بیجندی با اشاره به توجه ویژه جهاددانشگاهی از ابتدا تاکنون به آموزش‌های مهارتی و تخصصی نوین، گفت: در حوزه آموزش‌های کوتاه مدت، به دنبال آموزش‌هایی متناسب با نیاز روز بازار کار، که دیگر بخش‌های فعال در حوزه آموزش یا توانمندی و قابلیت انجام آنها را ندارند یا اولویت کاریشان نیست، بوده و هستیم.

او ضمن بیان اینکه حرکت جهاددانشگاهی در حوزه آموزش و کارآفرینی همواره به سمت آموزش‌های تخصصی و مهارتی نوین بوده است، این آموزش‌ها را نیازمحور دانست که براساس نیازسنجی، برنامه ریزی و گاه تولید محتوای خاص، منطبق با هر منطقه یا کشور و در راستای پاسخگویی به یک ضرورت، دنبال و اجرایی شده است.

بیجندی یکی از مهمترین عناصر در تاثیرگذاری اجرای دوره‌های آموزشی کوتاه مدت را علاوه بر نیازسنجی دقیق و برنامه‌ریزی مناسب، اجرای درست و البته ارزیابی در سطوح مختلف، دانست و گفت: بر اساس اصول و مبانی علمی حتما در فرآیندهای آموزش باید به اثرگذاری، اثر بخشی و میزان اشتغال پذیری دوره ها، باید توجه ویژه داشته باشیم.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی همچنین با اشاره به اینکه همزمان با آغاز چهل ساله دوم انقلاب، شاهد شروع چهل ساله دوم فعالیت جهاددانشگاهی به عنوان مولود انقلاب هستیم، گفت: بیانیه گام دوم و نقشه جامع علمی کشور قطعا چراغ راه حوزه آموزش و کارآفرینی این نهاد در سال های پیش رو خواهد بود.

بیجندی همچنین با اشاره به بازدیدهای انجام شده از مراکز آموزشی جهاددانشگاهی فارس در شیراز، گفت: حرکت با برنامه در حوزه آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس مشهود است.

معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی گفت: در بعضی از استان‌ها ما شاهد تداوم حرکت‌های جاری و تعریف شده هستیم اما در برخی دیگر از واحدهای جهاددانشگاهی، حرکت‌ها براساس برنامه ریزی و آینده پژوهانه جلو می‌رود که خوشبختانه فارس نیز جزو این دسته است.

بیجندی، فرصت سازی در جهاددانشگاهی فارس را مشهود دانست و گفت: این نهاد در حوزه آموزش و کارآفرینی ماموریت‌ها و اهدافی دارد که در اساسنامه و نقشه جامع علمی کشور مشخص شده است، به نظر می رسد جهاد استان فارس تا حدود زیادی براساس همین اهداف و ماموریت ها در حال حرکت است اما قطعا برای تحقق بیش از پیش اهداف و ماموریت ها نیازمند برخی اصلاحات در برنامه ها و فعالیت ها خواهد بود.

این مقام مسئول، هم افزایی بین بخشی در جهاددانشگاهی فارس را تا حدودی خوب ارزیابی و اضافه کرد: همکاری و همراهی در بخش‌های مختلف و انجام کار تیمی در این واحد جهاددانشگاهی مشهود است اما نیازمند تقویت است.

بنابراین گزارش، بیجندی، معاون آموزش و کارآفرینی جهاددانشگاهی، طی سفری یک روزه، از مراکز آموزشی شیراز بازدید کرد.