توسعه فرهنگ اسلامی با تصمیم‌گیری مسئولان و توسط مردم رخ دهد

۲۷ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۶ کد : ۴۲۹۶۵ فرهنگی تاپ خبر
تعداد بازدید:۱۸۸
رئیس جهاددانشگاهی فارس خواستار استفاده مناسب از فعالیت‌های پرورشی و تربیتی برای توسعه فرهنگ اسلامی در جامعه شد و گفت: توسعه فرهنگ اسلامی باید با تصمیم‌گیری مسئولان فرهنگی توسط مردم رخ دهد، نه صرفاً با اقدامات یک جانبه از سوی مسئولان.
توسعه فرهنگ اسلامی با تصمیم‌گیری مسئولان و توسط مردم رخ دهد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس امروز، ۲۷ فروردین در دیدار با معین سامانیان، معاون فرهنگی نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان، گفت: کار فرهنگی یک کار زودبازده نیست و اثرگذاری آن زمان‌بر است.

وی افزود: اگر مقایسه‌ای میان سال ۱۳۶۰ و ۱۴۰۰ انجام دهیم، مشاهده خواهیم کرد که مباحث فرهنگی طی ۴۰ سال تغییر کرده است و بررسی این چهار دهه بسیاری از مسائل و همچنین نقاط ضعف را در عرصه فعالیت‌های فرهنگی روشن می‌کند.

بابایی تغییر وضعیت پوشش و عفاف و حجاب را از جمله این تغییرات طی ۴۰ سال گذشته برشمرد و گفت: طرح‌های زیست عفیفانه شورای فرهنگ عمومی هم در همین راستا هستند تا بتوانیم پوشش مناسب فرهنگی جامعه ایرانی ـ اسلامی را حفظ کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس در ادامه سخنان خود به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر مسئله فرهنگ در بیانیه گام دوم انقلاب و همچنین دغدغه آیت‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس نسبت به مسئله فرهنگ اشاره کرد و افزود: امروز مشاهده می‌کنیم که مسئولان استان دغدغه کار فرهنگی دارند تا مشکلات این عرصه حل شود و گواه این مسئله هم تدوین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی است که تلاش زیادی برای آن انجام شده است.

بابایی با بیان اینکه شاید به ظاهر کار فرهنگی یک کار هزینه‌بر باشد اما باید حتماً مباحث مختلف این حوزه آسیب‌شناسی شوند، گفت: انجام کار فرهنگی نیاز به حوصله دارد. اگر امروز دانش‌آموز و دانشجویان ما نسبت به فرهنگ غنی ایرانی ـ اسلامی آشنا نیستند، به دلیل آن است که در این حوزه کم‌کاری کرده‌ایم، در صورتی که ما دارای فرهنگ بسیار غنی هستیم اما دشمن همواره از غفلت‌ها برای رسیدن به اهدافش سوءاستفاده می‌کند.

عضو شورای فرهنگ عمومی فارس در عین حال این نکته را یادآور شد که طی چهار دهه اخیر رشد فرهنگی داشتیم اما هنوز تا چشم‌انداز و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب فاصله داریم.

وی خواستار استفاده مناسب از کارهای پرورشی و تربیتی برای توسعه فرهنگ اسلامی در جامعه شد و افزود: توسعه فرهنگ اسلامی باید با تصمیم‌گیری مسئولان فرهنگی و توسط مردم رخ دهد نه صرفاً با اقدامات یک جانبه از سوی مسئولان.

بابایی اظهار کرد: در حوزه فرهنگی باید مدارس و دانشگاه‌ها را به سمت ارشادی شدن سوق دهیم و حال سؤال اینجاست که آیا مدرسان و معلمان ما آمادگی لازم برای پاسخ به سؤالات فرهنگی و اعتقادی نسل جدید را دارند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس با تأکید بر اینکه نقش رسانه در هدایت افکار نسل جدید بسیار مهم است، خواستار توجه مسئولان به این قضیه شد و گفت: دشمن در این زمینه بسیار قوی عمل می‌کند. در جهاد تبیین مدنظر رهبر معظم انقلاب این مسئله دیده شده است که باید حتماً به آن توجه ویژه شود. امروز نیاز به روشنگری داریم و تنها سلاحی که می‌تواند به این قضیه کمک کند، رسانه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به منویات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص استفاده از ظرفیت مساجد اشاره کرد و افزود: طرح کارآفرینی در مساجد یکی از مباحثی است که جهاددانشگاهی می‌تواند به آن ورود کند. امروز نیاز داریم تا مباحث فرهنگی را با توجه به شرایط روز جامعه دنبال کنیم. گرچه اثر کار فرهنگی زمان‌بر است اما می‌توانیم زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم.

بابایی با بیان اینکه جهاددانشگاهی به مبحث راه‌اندازی صنایع نرم ورود کرده است، گفت: راه‌اندازی و تقویت صنایع نرم و فناوری‌های فرهنگی یکی از نیازهای امروز جامعه است. بحث رسانه، تولید محتوا، ساخت انیمیشن و... از جمله موارد این عرصه هستند که در پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی به‌صورت ویژه دنبال می‌شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس همچنین خواستار اقدامات ویژه برای نشر معروفات در جامعه شد و بیان کرد: نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان بهترین مکان برای تجمیع فعالیت‌های فرهنگی و پرهیز از موازی‌کاری در این عرصه است.

وی با بیان اینکه امروز دنیا به سمت مجازی شدن حرکت می‌کند، گفت: امروز باید تکنولوژی را به خدمت بگیریم و اینترنت و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم باید وسیله دست ما باشد نه اینکه با آن‌ها مقابله کنیم.

بابایی در بخش پایانی سخنان خود با تصریح اینکه در حوزه تولید محتوای رسانه ظرفیت‌های خوبی داریم و باید این‌ها را منسجم و متحد کنیم و اگر قرار است که به موفقیت دست یابیم باید برای نسل جدید و کودکان خود کار کنیم، اظهار کرد: آمادگی همه نوع همکاری در بخش‌های مختلف با نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس را داریم.

text to speech icon