رئیس جهاددانشگاهی فارس تاکید کرد:

استفاده از توان بومی جهاددانشگاهی در پروژه فناورانه تولید اسانس گل محمدی

۱۳ بهمن ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۲ کد : ۴۱۱۷۹ پژوهش و فناوری تاپ خبر
تعداد بازدید:۴۸۴
رئیس جهاددانشگاهی فارس خاطرنشان کرد که از توان بومی و علمی جهاددانشگاهی در راه‌اندازی خط تولید اسانس تام از گل محمدی در شهرستان داراب استفاده خواهد شد.
استفاده از توان بومی جهاددانشگاهی در پروژه فناورانه تولید اسانس گل محمدی

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، مظاهر بابایی چهارشنبه ۱۳ بهمن در آیین کلنگ‌زنی پروژه فناورانه تولید اسانس تام از گل محمدی که همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر در شهرک صنعتی داراب برگزار شد، ضمن تبریک این ایام ‌الله، بیان کرد: این پروژه از سال ۹۸ در دستور کار مطالعه حوزه پژوهشی جهاددانشگاهی فارس قرار گرفت.

او ادامه داد: از آنجا که منطقه لایزنگان شهرستان داراب ظرفیت خوبی در کشت گل‌های محمدی دارد و بزرگ‌ترین منطقه دیم دنیا محسوب می‌شود، این منطقه برای راه‌اندازی خط تولید اسانس تام از گل محمدی انتخاب شد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس هدف از راه‌اندازی این خط تولید را جلوگیری از خام فروشی و افزایش ارزش افزوده با توجه به توان بومی اعلام و عنوان کرد: فرآیند تهیه زمین و اخذ مجوزها در یک بازه زمانی نسبتا طولانی طی شد اما نهایتا با حمایت‌های نماینده مردم داراب و زرین‌دشت در مجلس شورای اسلامی این مهم امروز به سرانجام رسید.

بابایی همچنین هزینه راه‌اندازی این پروژه را هزینه‌ای بالا و بالغ بر ۳۵ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بودجه جهاددانشگاهی محدود و امکان تامین همه هزینه محاسبه شده را ندارد، با بخش خصوصی رایزنی‌هایی انجام شد تا ضمن استفاده از ظرفیت‌های بودجه‌ای جهاددانشگاهی، از توان مالی این بخش هم استفاده شود.

او با بیان اینکه خوشبختانه توانستیم بخشی از این بودجه را تامین کنیم، گفت: این طرح در دو فاز طراحی شده است که فاز نخست آن به اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد تومان نیاز دارد، امیدوار هستیم که این فاز، در پروسه‌ای یکساله آماده بهره‌برداری شود.

بابایی عنوان کرد: از لحاظ تکنولوژی تلاش خواهد شد تا در راه‌اندازی این خط تولید، توان بومی جهاددانشگاهی به کار گرفته شود و بتوانیم ماده موثر بیشتری را استخراج کرده و نهایتا به محصولات نهایی برسیم.

او معتقد است که اجرایی شدن این پروژه صنعتی فناورانه در شهرستان داراب علاوه بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، موجب توسعه مزرعه‌های کشت گل محمدی خواهد شد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس، چشم انداز نهایی این پروژه را ورود به بخش کشت، اصلاح و تولید فرآورده‌های حاصل از گل محمدی ذکر و خاطرنشان کرد: امید است با راه‌اندازی این خط تولید، بتوانیم به سهم خود محقق کننده بخشی از منویات رهبری مبنی بر اشتغال و تولید باشیم.

بابایی از حمایت‌های بی دریغ محمدجواد عسکری، نماینده مردم داراب و زرین دشت و رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس قدردانی و تاکید کرد: با توجه به محدود بودن منابع مالی جهاددانشگاهی، امکان سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی این نهاد در این پروژه وجود ندارد و می‌طلبد که مدیران در حوزه‌های مختلف به ما در این باره کمک کنند.


( ۱ )