رئیس جهاد دانشگاهی فارس: کاربردی شدن پژوهش زیرساخت توسعه است

۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۵ کد : ۴۰۳۱ پژوهش و فناوری تاپ خبر
تعداد بازدید:۶۵۴
رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس گفت: کاربردی شدن پژوهش و تحقیقات و متناسب سازی آن با نیازهای بخش‌های مختلف جامعه، زیرساخت توسعه محسوب می‌شود.
رئیس جهاد دانشگاهی فارس:  کاربردی شدن پژوهش زیرساخت توسعه است

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس گفت: کاربردی شدن پژوهش و تحقیقات و متناسب سازی آن با نیازهای بخش‌های مختلف جامعه، زیرساخت توسعه محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، مظاهر بابایی سه‌شنبه 27 آذر در حاشیه برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان فارس، در جمع خبرنگاران گفت: اگر نیازهای اصلی و روزآمد جامعه احصاء شده و مبنای پژوهش‌ها قرار گیرد، قطعا تحقیقات انجام شده کاربردی بوده و اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان این که فعالیت‌های پژوهشی عنصری مهم در توسعه جوامع است، گفت: انجام پژوهش در حوزه‌های مختلف، اگر متناسب با شاخص‌های علمی باشد، می‌تواند مبنای تصمیم‌گیری‌های کلان قرار گرفته و در توسعه تاثیرگذار باشد.

بابایی با تصریح این که بدون شناخت دقیق مسائل اثرگذار در مسیر توسعه یک جامعه، نمی‌توان حرکتی هدفمند و مدیریتی صحیح را انجام داد، گفت: برای دستیابی به این شناخت نیازمند پژوهش هستیم؛ پژوهشی مبتنی بر نیازسنجی و مسئله‌شناسی درست.

وی تأکید کرد: تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که مبنای هر موفقیتی شناخت دقیق مسئله و انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی بر اساس آن بوده است؛ پژوهشی که راهکارهای اساسی را برای رسیدن به هدفی مشخص، ارائه دهد .

بابایی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف کشور خصوصا در بعد نیروی انسانی متخصص، گفت: برای تولید فناوری و ایجاد ثروت و قدرتی که به اقتدار و استقلال کشور منتهی شود، امروز بیش از هر زمان نیازمند پژوهش‌های زیربنایی در بخش‌های مختلف هستیم.

وی با تأکید بر این که ایران ظرفیت رفع نیازها را با اتکاء به توانایی‌های داخلی دارد، لزوم بهره‌گیری از تجارب دیگر کشورها را یادآور شد و گفت: پژوهش را باید فراتر از یک نمایشگاه مد نظر قرار داد.

او در عین حال گفت: برپایی نمایشگاه‌ دستاوردهای پژوهشی و فناوری اگر بتواند نقش پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه را ایفا کند، ثمربخش خواهد بود، در غیر اینصورت، تأثیرگذاری لازم را نخواهد داشت و بیشتر یک اقدام تشریفاتی محسوب می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با تأکید بر این که حضور در چنین رویدادهایی باید خارج از فضای تکالیف قانونی و براساس احساس نیاز واقعی دنبال شود، گفت: باید نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری آنقدر جذابیت داشته باشد تا دانشجویان و دانشگاهیان و حتی دانش‌آموزان و دیگر علاقمندان به پژوهش را جذب کند.

بابایی تأکید کرد که نمایشگاه باید محلی برای تبادل ایده، اطلاعات و شکل‌گیری روابط کاری در حوزه‌های مختلف نظیر پژوهش و تحقیقات باشد، گفت: رویکرد اینگونه نمایشگاه‌ها باید جذب ایده، احصاء نیازهای واقعی بخش‌های مختلف و ارتباط‌دهنده بین بخش اجرایی و دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با تأکید بر این که توان پژوهشی کشور در مراکز آموزش عالی و دانشگاهی و نهاد جهاد دانشگاهی، طی سال‌های گذشته اثبات شده است، گفت: امروز بیش از هر زمان نیازمند پژوهش‌های مبتنی بر نیاز جامعه در راستای ارتقاء توان تولید و فناوری هستیم.

 


( ۱ )