توسط جهاد دانشگاهی فارس صورت پذیرفت:

آموزش بیش از ۵ هزار سرباز وظیفه در طرح سرباز مهارت

۰۶ مهر ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۹ کد : ۳۶۲۴۳ آموزشی تاپ خبر
تعداد بازدید:۳۶۶
به گفته معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان فارس در اجرای طرح سرباز مهارت توسط این نهاد در سطح استان فارس بیش از ۵ هزار از سربازان وظیفه یگان‌های مختلف ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و دیگر ارگان‌های نظامی در این آموزش‌ها شرکت و گواهی‌نامه دریافت کردند.
آموزش بیش از ۵ هزار سرباز وظیفه در طرح سرباز مهارت

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، طبق توافق معاونت آموزشی این نهاد و اداره کل ورزش و جوانان فارس، طرح سرباز مهارت در 4 یگان نظامی این استان به اجرا درآمده است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی فارس گفت: پنج  هزار و ششصد و سی و پنج سرباز در استان فارس از ابتدای اردیبهشت‌ماه جاری از آموزش‌های طرح سرباز مهارت بهره‌مند شدند.

سیامک کریمی افزود: طرح کشوری سرباز مهارت با همکاری سه‌جانبه وزارت ورزش و جوانان، ستاد کل نیروهای مسلح و جهاد دانشگاهی کشور اجرا، و در فارس نیز از ابتدای اردیبهشتماه آغاز و باهدف کسب دانش و مهارت‌افزاییِ سربازان و آمادگی آنان برای ورود به عرصه‌های مختلف راه‌اندازی شده است.

وی افزود: تمرکز این طرح بر پایه کسب مهارت‌های فردی و شغلی و براساس استفاده بهینه از دوران خدمت وظیفه سربازان طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی فارس اظهار داشت: در استان فارس تا انتهای سال1399، نزدیک به هزار سرباز وظیفه تحت پوشش آموزش‌های تئوری و عملی قرار گرفتند که از این تعداد، 540 نفر از ارتش جمهوری اسلامی، 439 نفر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و 19نفر از کارکنان وظیفه مجموعه وزارت دفاع بودند.

وی همچنین از اجرای فاز سوم این طرح در استان خبر داد و افزود: فاز سوم طرح سرباز مهارت از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال 1400 آغاز گردیده و سهمیه آموزش در استان فارس هر ماه 1127 نفر سرباز است.

سیامک کریمی در ادامه گفت: آموزش‌های ارائه شده به کارکنان وظیفه، شامل دو دوره «آشنایی با مهارت‌های زندگی» به میزان ۳۲ ساعت و «آشنایی با مهارت‌های عمومی حوزه اشتغال و کارآفرینی به مدت 48 ساعت می‌باشد. اجرای طرح «سرباز مهارت» از سوی وزارت ورزش و جوانان استان طی تفاهم‌نامه‌ای به جهاد دانشگاهی  استان فارس واگذار شده و هم اکنون جهاد دانشگاهی استان فارس مجری برگزاری این طرح در استان است.

مدیر اجرایی طرح سرباز مهارت جهاد دانشگاهی فارس نیز در راستای اجرای فاز سوم طرح سرباز مهارت گفت: فاز سوم طرح سرباز مهارت استان فارس در چهار پادگان آموزشی شهید سید قنبر ترابی کازرون ارتش 320 نفر، پادگان حضرت ولیعصر(عج) سپاه آباده 320 نفر، پادگان احمد بن موسی (ع) ندسا سپاه شیراز 187 نفر، پادگان شهید دستغیب ناجا  جهرم300 نفر، در حال برگزاری می‌باشد و مجموعا در پنج ماهه نخست سال جاری تعداد 5635 نفر سرباز در قالب این طرح آموزش دیده‌اند.

ایزدی اظهار داشت: در فاز سوم طرح سرباز مهارت با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، کتاب‌هایی آموزشی از سوی جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مهارت‌های زندگی و مهارت‌های عمومی اشتغال و کارآفرینی طراحی و چاپ شده است که این کتاب‌ها در پادگان‌های مورد نظر، برای آموزش سربازان توزیع می‌شوند. همچنین کلاس‌های حضوری برای پرسش و پاسخ و رفع اشکال نیز در نظر گرفته شده است که مدرسان جهاد دانشگاهی با حضور در محل، پاسخگوی سربازان محترم خواهند بود.

وی افزود: در اجرای طرح تلاش کردیم با بهره‌گیری از اساتید مجرب، مهارت‌های مرتبط با اشتغال، کارآفرینی و مهارت‌های زندگی برای سربازان تاثیرگذار باشد و تمام سربازان وظیفه نیروهای مسلح پس از پایان دوره آموزشی گواهینامه معتبر دریافت می‌کنند.

ایزدی در پایان گفت: در طرح سرباز مهارت، کارکنان وظیفه در طول دوران مقدس سربازی با یک سری مهارت‌های فردی و  همچنین اشتغالزا آشنا شده و زمینه اشتغال آنها بعد از خدمت نیز فراهم می‌گردد، همچنین کیفیت دوره‌های طرح سرباز مهارت استان فارس مطلوب بوده و اجرای این طرح تا پایان سال ادامه دارد.

text to speech icon

( ۳ )