به مناسبت هفته دفاع مقدس انجام شد؛

تجدید پیمان جهادگران دانشگاهی فارس با شهدا

۰۳ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۹ کد : ۳۶۱۳۸ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۱۴۵
جهادگران دانشگاهی استان فارس در بزرگداشت هفته دفاع مقدس و در سومین روز از این هفته، ضمن حضور در گلزار شهدای شیراز، با آرمان‌های شهدا و امام شهدا، تجدید پیمان کردند.
تجدید پیمان جهادگران دانشگاهی فارس با شهدا

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، سید رضا متولی، پیشکسوت دوران دفاع مقدس ضمن همراهی کارکنان جهاددانشگاهی در آیین میثاق با شهدا، گفت: شهرستان شیراز حدود 5500 شهید را تقدیم نظام اسلامی کرده است که این شهدا مربوط به در دوران انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از حرم و همچنین جمعی از مدافعان سلامت می‌شود.

او وجه تمایز شهدا با دیگر رزمندگان و افراد را ویژگی‌های خاص شخصیتی برشمرد و گفت: صداقت، ایمان، شجاعت، ادب، خانواده داری و ...نقطه برتری شهدا نسبت به دیگران بوده است.

متولی گفت: بعضی از شهدا اگرچه از محروم ترین نقطه شیراز به جبهه‌های جنگ اعزام شده بودند اما عبادت شبانه آنها با معبود خویش و اخلاص آنها مثال زدنی بود.

او با بیان اینکه برخی مسائل جنگ تحمیلی به خوبی برای جامعه تبیین نشده است، گفت: گلوله‌ای که به زمین می‌خورد با انفجار هزاران ترکش مواجه می‌شد، اما ممکن بود تنها دو سه نفر در این جریان شهید شوند.

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس با بیان اینکه دشمن در شب‌های عملیات برای ایجاد رعب و وحشت بین رزمندگان ما از گلوله رسام به طور مداوم استفاده می‌کرد، گفت: در دل شب گلوله و آتش از کنار ما رد می‌شد، صحنه‌هایی که قابل وصف نبود و روشنی این گلوله‌ها صورت‌ها را روشن می‌کرد، لذا شهادت اتفاقی نبود و یک انتخاب دو طرفه بود.

متولی ادامه داد: اگرچه کل جمعیتی که وارد جنگ در دوران هشت سال دفاع شدند به یک و نیم میلیون نفر بار بیشتر نمی‌رسید اما ۱۸۴ هزار نفر از آنها به درجه شهادت نائل شدند، حال آنکه شمار بعثی‌ها حدود سه برابر نفرات ایرانی در جنگ حضور داشتند و طبق اعلام رسمی حدود ۸۰۰ هزار کشته داد که این عدد 6 برابر ایران اسلامی بود.

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس با بیان اینکه تعداد مجروحان جنگی عراق بعثی 2 تا 3 برابر مجروحان ایران اسلامی بود، اضافه کرد: این شرایط در حالی حادث شد که ما کمترین امکانات داشتیم اما آنها در طول ۱۰ دقیقه ممکن بود بیش از ۱۰۰ گلوله شلیک کنند و برتری تجهیزاتی آنها کاملا مشهود بود.

به گفته متولی، بسیاری از شهدا همانند شهید منصور خادم صادق با ابتکار خود تانک‌ها را به روز می‌کردند بدون اینکه علم روز دانشگاهی را گذرانده باشند

این پیشکسوت دوران دفاع مقدس همچنین مدیران نسل پس از پیروزی انقلاب را به عزت، اخلاص در عمل، رضای خدا، صداقت، وفاداری و محبت توصیه و به بیان خاطرات و ویژگی‌های  فتاری و شخصیتی شهدایی چون؛ امیر فرهادیان فرد، منصور خادم صادق، مجید سپاسی و احمد پلارک پرداخت.

در خاتمه این مراسم رئیس جهاددانشگاهی فارس با اهدای لوحی از رشادت‌های این پیشکسوت دوران دفاع مقدس قدردانی و تجلیل کرد.