/جهاد دانشگاهی، نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی/

لازمه پیشرفت کشور توجه به ایده‌های جهاددانشگاهی است

۱۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۱ کد : ۳۴۴۸۵ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۲۲۴
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به ظرفیت‌های جهاددانشگاهی گفت: اگر قرار باشد کشور بر مدار پیشرفت، علم، دانش و فناوری اداره شود، چاره‌ای جز تن دادن به ایده‌های جهاددانشگاهی و مراکز علمی وجود ندارد.
لازمه پیشرفت کشور توجه به ایده‌های جهاددانشگاهی است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، محمدحسن اسدی، عضو شورای اسلامی شهر شیراز ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی، ظرفیت‌های این نهاد انقلابی را  بیان کرد و گفت: ظرفیت بسیار خوبی از نظر زیرساخت‌ در جهاددانشگاهی نهفته است.

وی با بیان اینکه اقدامات خوب و شاخصی طی چهار دهه فعالیت جهاددانشگاهی در عرصه‌های مختلف انجام شده است، افزود: اگر قرار باشد کشور بر مدار پیشرفت، علم، دانش و فناوری اداره شود، چاره‌ای جز تن دادن به ایده‌های جهاددانشگاهی و مراکز علمی وجود ندارد.

اسدی تصریح کرد: امروز مدیریت و برنامه استراتژیک دیگر معنایی ندارد، چرا که سرعت تغییرات در دنیا به گونه‌ای بالاست که باید تفکر استراتژیک داشته باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: اگر طی سال‌های اخیر گفته می‌شد هر پنج سال علم دو برابر می‌شود اما امروزه هر دو سال، علم دو برابر می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه قیمت گذاری روی فکر و اندیشه و دانش کار سختی است، گفت: امروز ژاپن کشوری فوق پیشرفته است و طبق برآوردها این کشور ۲.۲ برابر کل بودجه جهان ارزش دارد.

اسدی با تأکید بر اینکه نباید از تولید فکر و نرم افزار عقب بمانیم، گفت: اگر بخواهیم از کشور جهان سومی پا به عرصه کشوری در حال توسعه بگذاریم، باید کشور را بر مدار علم و تکنولوژی و آی تی به گردش در بیاوریم و جهاددانشگاهی یکی از مهم‌ترین مراکزی است که می‌تواند در این باره کمک کند.

وی ادامه داد: همچنین در عرصه مدیریت شهری اگر بخواهیم به یک رشد و تعالی در مباحث مدیریت شهری و عرصه خدمات ارزان، خوب و ساده برسیم باید بستر فناوری شهر الکترونیک، شهر هوشمند و شهرداری الکترونیک فراهم کنیم و تا زمانی که مردم برای دریافت خدمات وارد شهرداری شوند، پرسنل خسته و مردم ناراضی هستند و در این بین شاید اتفاقات ناخوشایندی هم بیفتد و مردم برای رسیدن سریع‌تر به خواسته‌هایشان، تن به یکسری کارهایی مانند استفاده از دلال و واسطه دهند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: در صورتی که مراجعه حضوری به شهرداری را کم یا قطع کنیم، همه موارد شفاف می‌شود اما اینکه چه زمانی این بستر فراهم می‌شود باید گفت زمانی است که آی‌تی و فناوری به میدان بیاید.

وی همچنین گفت: در عرصه حمل و نقل عمومی نیز در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه هیچگاه به اندازه مردم ایران از ماشین در خیابان‌ها استفاده نمی‌‌کنند، در حالی‌که امروز سهم ناوگان عمومی در سطح شهر شیراز ۱۲ درصد است و ۸۸ درصد از مردم برای انجام امور بیرون از منزل از ماشین شخصی استفاده می‌کنند و ما باید سیستم حمل و نقل عمومی را توسعه دهیم.

اسدی با تأکید بر اینکه باید از افراد نخبه، اهل فناوری، شرکت‌های دانش بنیان و جهاددانشگاهی برای ارائه راه‌حل‌ها در این باره استفاده شود، آمادگی شورای ششم شیراز برای آغاز فصل جدیدی از همکاری با جهاددانشگاهی را اعلام کرد.


( ۱ )