/جهاد دانشگاهی، نماد عبور از موانع با باور توان ایرانی/

رضایی‌: جهاددانشگاهی نمادی از خوداتکایی است

۱۴ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۰ کد : ۳۴۳۷۳ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۲۱۳
نماینده مردم جهرم و خفر و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی معتقد است که جهاددانشگاهی را می‌توان نمادی موفق از خود اتکایی برای هموار کردن مسیر خودکفایی دانست.
رضایی‌: جهاددانشگاهی نمادی از خوداتکایی است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، محمدرضا رضایی کوچی ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی بیان کرد: جهاد دانشگاهی‌ طی چهار دهه فعالیت، با اتکا به قابلیت‌های بالقوه و بالفعل و توان و استعدادهای اساتید و دانشجویان نخبه، خدمات و تلاش‌های گسترده و خلاقانه‌ای به ویژه در دوران دفاع مقدس از خود به جای گذاشته است.

او ادامه داد: واقعیت این است که جهاد دانشگاهی در عرصه‌های علمی، صنعتی، کشاورزی و به ویژه مسائل فرهنگی و اجتماعی در شهرها و مناطق مختلف کشور اقدامات مفید و قابل‌ تأملی داشته که در بهبود امور و کیفیت‌بخشی کارها مؤثر بوده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جهاد دانشگاهی به واسطه پشتوانه قوی علمی-تحقیقاتی و ارتباط با مراکز پژوهشی در روند رشد کمّی و کیفی تولید در بخش‌های مختلف از جمله اصلاح ژنتیک دام و انواع کِشت‌ها به خصوص پرورش گیاهان دارویی، نقش داشته و در پاره‌ای موارد کشور را به مرز خودکفایی و صادرات رسانده است.

رضایی خاطرنشان کرد: البته اکتفا کردن به این موارد، نوعی در جازدن و ایستایی است و با توجه به نیروهای جوان، خلاق و مستعد باید طرحی نو درانداخت تا شکوفایی علمی و پژوهشی را در تمام بخش‌ها بیش از پیش نظاره گر باشیم.

او عنوان کرد: خوشبختانه با تلاش دانشمندان و فرهیختگان، فضای علمی، تحقیقاتی و فرهنگی مراکز علمی و عمومی کشور در زمینه‌ها و ابعاد مختلف، جهش قابل قبولی داشته و کارهای مفید و سازنده‌ای اتجام شده است 

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیشرفت فراوان در ساخت ادوات نظامی و رشد خارق‌العاده در صنعت فضایی نیز قابل چشم‌پوشی نیست، گفت: در زمینه علوم انسانی که یکی از زیر ساخت‌های اصلی فرهنگ و آداب و رسوم‌ جوامع است نیز خدمات شایانی از جمله تألیفات متعدد، مقالات و تحقیقات درخور و شایسته‌ای انجام شده است.

رضایی تصریح کرد: با توجه به رقابت‌هایی که در زمینه تجارت و مبادلات کالاها در سطح بین‌المللی وجود دارد، یقینا کاوش‌های علمی در نوع تهیه کالا و عرضه آن مؤثر و تأثیرگذار خواهد بود.

او افزود: حوزه پژوهش و تحقیقات از بخش‌های مهم جهاد دانشگاهی است که با ‌سرمایه‌گذاری بیشتر و تمرکز بر دانش‌های نوین و اطلاعات، آگاهی‌ها و توسعه‌های کنونی جوامع پیشرفته و آموزش و سرایت آن در بین اساتید و دانشجویان می‌توان روحیه خودباوری را در آن‌ها تقویت کرد و با بهروری از امکانات و ظرفیت‌های موجود دانشگاهی و فضاهای بیرون‌ بر مشکلات و مسائل جاری کشور، استان و مناطق، فایق آمد.

عملکرد قابل قبول جهاد دانشگاهی با پذیرفتن اصل "خواستن، توانستن" است

رضایی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی با پذیرفتن اصل "خواستن و توانستن" و با توکل به خدا، دستاوردها و موفقیت‌های چشمگیری در سیطره دانش و سوق‌دادن آن به محیط‌های کاری و تولیدی به دست آورده و به لحاظ عملکرد نمره قابل قبولی دارد، تصریح کرد: آنچه امروز احساس می‌شود آن است که جنبه کاربردی علوم در رشته‌های مختلف توسط این نهاد باید به کارخانجات و مؤسسات تولیدی و خدماتی راه یابد و حتی آموزش نحوه مصرف نیز باید به گونه‌ای علمی که کاهش مصرف و هزینه را در پی داشته باشد در دستور کار این نهاد قرار گیرد.

او در پاسخ به چگونگی ارتباط و تعامل با جهاد دانشگاهی نیز گفت: به‌طور کلی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان به عنوان قانون‌گذاران و نظارت‌کنندگان بر امور از جمله دانشگاه‌ها با ارتباط و شناخت مشکلات و نیازمندی‌های آن‌ها و با ایجاد پل‌های مراوداتی بیش‌تر و مرتبط نمودنشان به ادارات، سازمان‌ها، نهادها و به‌ویژه بخش‌های تولیدی، کشاورزی و صنعتی بهتر و آسان‌تر می‌توانند از پتاسیل و ظرفیت‌های علمی کشور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آمورش عالی و تحقیقاتی استفاده ‌کنند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید آفت‌ها و مشکلات مسیر رو به جلوی مجموعه‌های علمی را شناسایی و مطالعه کرد و برای رفع نواقص کوشید و در جایی هم که موانع قانونی، سد راه است مجلس شورای اسلامی می‌تواند گره‌گشا باشد.

رضایی با بیان اینکه امروز آگاهی و اطلاع از دنیای پیرامون خود، ارمغان بهتر زیستن را در پی‌دارد، اظهار کرد: به‌ویژه در مسائل عقیدتی و فرهنگی که باید توجه داشت، توجیهات و مستندات هر چقدر علمی و منطقی باشد، تأثیرگذاری آن بیشتر است، بنابراین جهاد دانشگاهی که حلقه اتصال دانشگاه و مردم است عاملی حیاتی در ارتقاء و شکوفایی جامعه در ابعاد گوناگون به شمار می‌آید.