برنامه‌ریزی جهاد دانشگاهی برای تحقق شعار سال

۱۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۵ کد : ۲۹۴۲۰ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۲۹۷
رئیس جهاد دانشگاهی فارس با اشاره به نام‌گذاری سال به نام «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: مطمئناً با نگاه مانع‌زدایی که به حق، رهبر معظم انقلاب در حوزه تولید دیده‌اند، می‌توان مدیریت علمی در مسیر تولید اعمال کرد و با این اقدام سرعت تأسیس شرکت‌ها، راه‌اندازی خط تولید و اتصال به بازار سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.
برنامه‌ریزی جهاد دانشگاهی برای تحقق شعار سال

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس به نقل از ایکنا، مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس، ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید و با اشاره به نام‌گذاری سال به نام «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: معظم‌له قریب ۱۱ سال است که شعارهای اقتصادی را برای نام‌گذاری سال‌ها انتخاب می‌کنند و این مسئله نشان از اهمیت توجه به مسئله اقتصاد دارد.

وی با تأکید بر اینکه باید شعار سال را در عمل محقق کنیم و برای اقدام عملی هم باید ظرفیت‌ها را به‌خوبی شناسایی کرده و از آن‌ها استفاده بهینه کرد، افزود: شالوده و اساس اقتصاد هر کشوری تولید است و برای پیشرفت باید اقتصادی مبتنی بر تولید داشته باشیم و به‌ همین دلیل رهبر معظم انقلاب بارها بر این قضیه تأکید داشته و دارند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس با تأکید بر اینکه تولید باید بر اساس مباحث فناورانه و مبتنی بر توسعه و پیشرفت علمی باشد تا بتوانیم هم نیازهای اصلی کشور را برطرف کرده و هم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، گفت: جهاددانشگاهی به‌واسطه ماهیت اصلی خودش که حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است، به این مباحث ورود کرده است.

وی با یادآوری اینکه رهبر معظم انقلاب طی سال‌های گذشته از طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی حمایت ویژه کرده و در این مسیر بودجه‌های خاصی هم پیش‌بینی کرده‌اند، گفت: قطعاً با کار جهادی و همچنین تلاش برای موانع و تقویت پشتیبانی‌ها می‌توانیم در تحقق شعار سال نقش عمده‌ای ایفا کنیم.

بابایی، حفظ انقلاب اسلامی را از مهم‌ترین اهداف جهاددانشگاهی دانست و گفت: پشتیبانی و رفع موانع تولید نیازمند همدلی و همگرایی تمام ارکان نظام جمهوری اسلامی اعم از دولت، مجلس و قوه قضائیه است که به تبع تمام دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی هم برای این کار باید بسیج شوند تا بتوانیم شعار سال را در عمل به منصه ظهور برسانیم.

رئیس خبرگزاری ایکنا شعبه فارس اظهار کرد: در جهاددانشگاهی فارس همواره تلاش کرده‌ایم تا به سهم و وسع خویش اقداماتی را در راستای حمایت از تولید و اشتغال‌زایی به خصوص برای نسل جوان که آینده‌سازان این کشور هستند، انجام دهیم و راه‌اندازی مرکز نوآوری‌ها و همچنین پارک صنایع نرم از جمله اقداماتی هستند که طی سال‌های اخیر برای تحقق این اهداف در واحد استان فارس انجام داده‌ایم.

وی با تصریح اینکه بحمد الهی تاکنون استقبال خوبی از سوی جوانان از این مراکز انجام شده است، گفت: مسلماً برای تقویت و به ثمر نشستن این تلاش‌ها و ریل‌گذاری‌ها نیاز به حمایت همه جانبه دستگاه‌های مختلف هستیم تا بتوانیم با همدلی و همیاری یکدیگر گام مؤثری برای آینده این کشور برداریم.

بابایی با بیان اینکه در سال جاری یک سری برنامه‌ریزی‌ها را برای اجرای طرح‌های فناورانه در استان فارس در نظر گرفته‌ایم، راه‌اندازی خط تولید عصاره گل محمدی، راه‌اندازی پژوهشکده سلامت و غیره را از جمله این طرح‌ها برشمرد.

وی اظهار کرد: اکنون در کشورمان اقدامات خوبی در بخش‌های فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های فناورانه انجام می‌شود اما هنوز زیرساخت‌های لازم برای ثبت شرکت‌ها فراهم نیست و بروکراسی‌های اداری مانع ایجاد کرده یا تسهیلات مدنظر جهت استفاده بخش خصوصی محقق نمی‌شود و این‌ها موانعی در راه تولید هستند.

رئیس جهاددانشگاهی فارس با یادآوری اینکه این نهاد یک مجموعه دانش‌بنیان و علمی است، اما هنوز هم در اخذ برخی مجوزها و انجام کارها درگیر بروکراسی‌های اداری می‌شود، گفت: علی‌رغم اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات خوبی دارند اما در مسیر تولید که قرار می‌گیرند این بروکراسی‌های اداری باعث می‌شود فرایند تولید آن‌ها به تعلیق بیفتد، لذا متولیان امر باید این موانع را برطرف کنند.

وی تأکید کرد: مطمئناً با نگاه مانع‌زدایی که به حق، رهبر معظم انقلاب در حوزه تولید دیده‌اند، می‌توان مدیریت علمی در مسیر تولید اعمال کرد و با این اقدام سرعت تأسیس شرکت‌ها، راه‌اندازی خط تولید و اتصال به بازار سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

رئیس جهاددانشگاهی فارس، اقتصاد و فرهنگ را زیربنای جوامع بشری دانست و افزود: در سایه توجه به دو مقوله فرهنگ و اقتصاد است که می‌توان شاهد تعالی و رشد یک جامعه بود، لذا باید در سیاست‌گذاری‌ها، ریل‌گذاری‌ها، تصویب قوانین و اجرای آن‌ها در عمل به این مسئله توجه ویژه داشت.

وی اهمیت توجه به اقتصاد فرهنگ را هم متذکر شد و بیان کرد: توجه به اقتصاد فرهنگ موجب ارتقای تولیدات می‌شود و با توجه به شرایطی که کشور دارد، این مقوله جزو مواردی است که می‌توان بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

بابایی استفاده از ظرفیت‌های مجازی را در این عرصه مثمر ثمر دانست و گفت: برای انجام کارهای جدید در حوزه‌های دانش‌بنیان باید فرایند جدید و بروزی در نظر گرفت تا با موانع کمتری روبه‌رو شده و در نهایت بتوانیم به جایگاه مدنظر در بحث تولید علم و صنعت دست پیدا کنیم.


( ۲ )