معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی خبرداد:

تمدید طرح‌های فناورانه جهاد دانشگاهی برای یکسال دیگر

۱۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۶:۱۸ کد : ۲۵۵۳۱ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۲۳۰
معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با بیان اینکه تمرکز بر اجرای طرح‎های فناورانه جهاد دانشگاهی کشور برای سال ۱۴۰۰ نیز تمدید شده، ابراز امیدواری کرد که در لایحه بودجه سال آینده، اعتبارات لازم اجرای گسترده آنها به تصویب برسد.
تمدید طرح‌های فناورانه جهاد دانشگاهی برای یکسال دیگر

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، دکتر مهدی باصولی چهارشنبه ۱۹ آذر در جریان سفر به شیراز و در حاشیه دیدار با معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با اشاره به وجود مزیت‌های استان در حوزه‌های مختلف، بیان کرد: فارس از بی بدیل ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود و اقلیم بی‌نظیر، پتانسیل‌های گردشگری، صنعتی و کشاورزی آن بر کسی پوشیده نیست و نمی‌توان آنها را کتمان کرد.

او با بیان اینکه شیراز سرآمد مقصد اول گردشگری به ویژه در حوزه فرهنگی است، گفت: اما واقعیت این است که علی‌رغم همه تلاش‌های انجام شده اما کمتر توانسته‌ایم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی ادامه داد: جهاددانشگاهی از ابتدای تاسیس تاکنون در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، تجاری سازی و ... ورود کرده و به اقتضای زمان ماموریتهای متفاوتی را به سرانجام رسانده است.

باصولی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر تلاش کردهایم تا متناسب با ظرفیت استان‌ها، فعالیت‌های شاخصی اجرایی شود، گفت: اجرای طرح‌ها در محورهای مختلف براساس نظر نخبگان و مدیران استانی برای ما حائز اهمیت است.

او در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تلاش جدی جهاددانشگاهی فارس برای ورود به طرح‌های فناورانه که از سال گذشته در مجموعه جهاددانشگاهی کشور مطرح شده، خاطرنشان کرد: با عنایت رهبر معظم انقلاب یکسری طرح‌های فناورانه از محل صندوق توسعه ارزی در دستور کار قرار گرفت.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی عنوان کرد: طرح‌های خوبی در طول سال گذشته انجام شده و گزارش‌ها هم حاکی از مطلوبیت این طرح‌ها به ویژه در حوزه کاهش وابستگی‌ها، بومی سازی‌ دانش دارد.

به گفته باصولی، تمام حوزه‌های مختلف از فناوری و کشاورزی گرفته تا فنی ومهندسی و بین رشته‌ای در این طرح‌ها در نظر گرفته شود.

او گفت: به عنوان مثال؛ سال‌هاست مترو وراد کشور ما شده اما فکر نکرده‌ایم که خودمان آن را تولید کنیم یا اصلاح نژاد دام سبک و سنگین که جهاددانشگاهی در سال‌های اخیر به این موضوع ورود کرده است.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی اضافه کرد: پژوهشگاه ابن سینا نیز اقدام بیساری خوبی انجام داده که منتج به این شده تا در استان گلستان تعداد زیادی دام سنگین تحت پوشش پروژه اصلاح نژاد قرار بگیرند. با تغییر نژاد در دام‌ها، زایش گاهی تا عدد ۵۰ هم رسیده است.

باصولی اعلام آمادگی کرد که در صورت ارسال تقاضا از فارس، این مهم در این استان هم اجرایی شود.

او ادامه داد: در دو سال گذشته توان جهاددانشگاهی فارس بر تقویت و تکمیل زیرساخت‌ها قرار داده شد اما اکنون و برای سال جاری سه طرح عصاره گیری گل‌محمدی، کود نیترات و آزمایشگاه تحقیقات ویروسی در دست بررسی قرار گرفته که به عنوان مثال پروژه عصاره گیری گل محمدی به نتایج خوبی رسیده و در مراحل اجرایی است.انتظار می‌رود این طرح‌ها با توجه به ظرفیت‌های موجود در فارس عملیاتی شوند.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی در بخش پایانی سخنان خود قول مساعد داد که با ورود جهاددانشگاهی فارس به طرح‌های فناورانه، منابع و دانش لازم را در اختیار آنها قرار دهد.

او همچنین خواستار تخصیص اعتبار و حمایت مجموعه مدیریت ارشد فارس برای بازسازی ساختمان آسیب دیده مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی شیراز در حوادث آبانماه سال گذشته و افزایش تخصیص بودجه بیشتر از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس برای جهاددانشگاهی این استان شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز در ادامه این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های بی نظیر این استان نسبت به سایر استان‌ها، بیان کرد: فارس پتانسیل‌های بالای گردشگری دارد و گزاف نیست که بگوییم استان یک گردشگری کشور محسوب می‌شود.

ظفر افشون با بیان اینکه جای خوشحالی است که فعالیت‌های مطلوبی در مجموعه جهاددانشگاهی طی سال‌های اخیر به منصه ظهور رسیده است، آمادگی مجموعه استانداری فارس برای کمک به طرح‌های فناورانه جهاددانشگاهی که امکان پیاده سازی در شهرستان‌های این استان به ویژه شهرستان‌های محروم دارد را اعلام کرد.

او همچنین خواستار برگزاری جلسات و تعامل با مدیران جهادکشاورزی، اتاق بازرگانی و میراث فرهنگی و صنایع دستی فارس از سوی جهاددانشگاهی برای تسریع در روند تجاری سازی طرح و ایده‌ها شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس خطاب به معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی گفت: لیست طرح‌های فناورانه این نهاد در اختیار استانداری فارس قرار گیرد تا متناسب با ظرفیت شهرستان‌های این استان ورود کنیم.

افشون همچنین آمادگی خود را برای پیگیری اعتبارات ساختمان آسیب دیده مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی شیراز اعلام کرد.

در این دیدار دکتر کاوه لطفی کیا، مدیرکل نظارت و برنامه ریزی راهبردی جهاددانشگاهی کشور و دکتر مظاهر بابایی، رئیس جهاددانشگاهی فارس، معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی را همراهی می‌کردند.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی، در سفر به شیراز، با برخی نمایندگان فارس در مجلس دیدار کرد. وی همچنین در جلسه شورای معاونین و در جمع مدیران جهاددانشگاهی استان فارس نیز حضور یافت و از بخش‌های مختلف این نهاد مستقر در شیراز بازدید کرد.