مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد

ثبت‌نام از متقاضیان مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی در فارس

۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰ کد : ۲۲۲۵۸ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۶۵۰
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس از آغاز ثبت‌نام متقاضیان مشاغل خانگی در قالب "طرح ملی توسعه مشاغل خانگی" استان توسط جهاددانشگاهی، خبر داد.
ثبت‌نام از متقاضیان مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی در فارس

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، سهراب مختاری، بیان کرد: با توجه به آسیب‌های وارد شده به بسیاری از مشاغل براثر شیوع کروناویروس و شرایط ناشی از آن، لزوم توجه به الگوی توسعه مشاغل خانگی با هدف کمک به رونق اقتصاد خانوار، تحقق شعار سال و توسعه جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور، به عنوان یک ضرورت مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت.

او ادامه داد: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه‌ای، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وظیفه مطالعات فاز اول این طرح، شامل نیازسنجی، مزیت‌سنجی و ظرفیت‌سنجی مشاغل خانگی مبتنی بر الگوی توسعه این مشاغل را عهده‌دار شد و آن را اجرا کرد.

مختاری خاطرنشان کرد: در استان فارس نیز جهاددانشگاهی با بهره گیری از توان پژوهشی این نهاد و با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط استانی، فاز مطالعاتی طرح را به اتمام رسانده و آمادگی خود برای شروع فازهای دوم و سوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، اعلام کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، فازهای دوم و سوم این طرح را شامل ثبت‌نام متقاضیان، غربالگری، راستی‌آزمایی، ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های تخصصی و اتصال شاغلان به بازار، اعلام کرد.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام در این طرح از روز پنج‌شنبه ۶ شهریورماه آغاز شده است و به مدت یک‌ماه ادامه خواهد داشت، گفت: متقاضیان واجد شرایط یعنی افرادی که دارای حداقل سن 18 سال تمام بوده، بومی استان فارس هستند و هم‌اینک به شکل تمام وقت شاغل نیستند، می‌توانند به سامانه inhb.ir  که به همین منظور طراحی شده است، مراجعه و نسبت به تکمیل فرم‌ها و ارائه اطلاعات خواسته شده و ثبت‌نام اقدام کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس ادامه داد: بدیهی است پس از ثبت نام، جهاددانشگاهی نسبت به پایش و راستی‌ ‌آزمایی اطلاعات متقاضیان براساس دستورالعمل‌های مربوط اقدام خواهد کرد.

به گفته مختاری، ظرفیت فارس بر اساس گزارش‌ وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری این استان، طرح‌های ملی اشتغالزای در دست اجرا و شاخص‌های متعدد دیگری تعیین شده است.

او خاطرنشان کرد: نظارت دقیق بر اجرا و پیاده‌سازی طرح در فازهای مختلف، به عهده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و جهاددانشگاهی هر مرحله از کار را باید گزارش داده و آن را به تایید این اداراه کل برساند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس افزود: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی مبتنی بر آسیب‌شناسی طرح‌های پیشین، مطالعات کشورهای موفق و پیشرو در دنیا بوده و توسط دبیرخانه ستاد مشاغل خانگی تهیه و پس از طرح در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، تصویب و آماده اجرا شده است.

مختاری تاکید کرد: توجه به بازار یا همان تولید مبتنی بر بازار، توانمندسازی متقاضیان و کاهش وابستگی به تسهیلات، توجه بیش از پیش به پیشران‌های ملی، منطقه‌ای، استانی و محلی، شبکه‌سازی‌های افقی و عمودی استانی و ملی، توجه به تجارت الکترونیک و فروش الکترونیکی محصولات، بازنگری در رشته‌های قبلی مشاغل خانگی، توجه به رشته‌های نوین نظیر برنامه نویسی، تولید محتوا، مترجمی، ویراستاری، مشاوره، تولید انیمیشن و توجه به نقش و جایگاه نهادهای توسعه‌ای نظیر جهاددانشگاهی در پیاده‌سازی برنامه‌ها و سیاست‌های قانونگذار، از مهمترین ویژگی‌های شاخص در اجرای این طرح است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: با پیاده‌سازی موفق این طرح در فارس که نیازمند همراهی، همکاری و هم‌اندیشی بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی است، می‌توان شاهد نهادینه شدن سهم مشاغل خانگی در اقتصاد استان به ویژه در سال جهش تولید بود.


( ۳ )