رئیس جهاددانشگاهی فارس مطرح کرد:

دینداری، عدالت و مردم‌داری شاخصه‌های مهم حکومت حضرت علی(ع) است

۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۹ کد : ۲۱۶۲۴ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۲۳۵
دینداری، عدالت و مردم‌داری شاخصه‌های مهم حکومت حضرت علی(ع) است

رئیس جهاددانشگاهی فارس با بیان اینکه حکومت مولای متقیان حضرت علی(ع) سه شاخصه مهم دینداری، عدالت و مردم‌داری است و تحقق عینی همه این شاخص‌ها در جامعه به داشتن زمامداران و کارگزاران صالح و شایسته بستگی دارد، به بیان بخشی از درس‌های حکومت آن حضرت و اهمیت توجه کارگزاران نظام اسلامی به این وجوه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، مظاهر بابایی، ضمن تبریک عید غدیر، عید ولایت و امامت،‌ این روز که منشاء آن یکی از مهمترین وقایع تاریخ اسلام است را حامل درس‌ها و پیام‌های متعددی دانست و بر لزوم تعمق در شیوه‌های حکومت‌داری امیرالمومنین علی(ع) تاکید کرد.

وی، عدالت را یکی از مهمترین ویژگی‌های شخصیتی و ملاک حکومت‌داری مولای متقیان دانست و گفت: عدالت همیشه روح احکام الهی و سنگ زیرین بنیاد اسلام است و تحقق آن را کاملاً می‌توانیم در سیره امام اول شیعیان مشاهده کنیم. آنجا که پیامبر مکرم اسلام(ص) فرمودند "علی(ع) با حق است و حق با علی(ع) است".

بابایی، عدالت را وسیله‌ای برای سنجش میزان حق در جامعه دانست و با تاکید براینکه حکومت مولای متقیان حضرت علی(ع) سه شاخصه مهم دین‌داری، عدالت و مردم‌داری را در خود دارد، خاطرنشان کرد: تحقق این شاخص‌ها در جامعه به داشتن زمامداران و کارگزاران صالح و شایسته بستگی دارد.

رئیس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌ منطقه فارس،‌ گفت: اگر زمامداران جامعه در صراط حق باشند، بر معیارهای دینی رفتار می‌کنند یعنی مبانی نظری و فعل سیاسی آن‌ها مطابق با اصول شریعت و احکام دین است و رفتار شایسته‌ای هم در برخورد با مردم خواهند داشت.

وی، عدالت اجتماعی در حکومت مولای متقیان حضرت علی(ع) را نیز یادآوری و اضافه کرد: حضرت علی(ع) اهتمام جدی به مسئله عدالت اجتماعی داشت و یکی از راهکارهای تحقق این عدالت هم گزینش کارگزاران و مدیران شایسته در امور می‌دانست و بارها نیز این قضیه را در نامه‌هایی که به مالک اشتر نوشتند، مشاهده کرده‌ایم.

بابایی ادامه داد: در این منظر علاوه بر اینکه در حکومت اسلامی، صلاحیت و شایستگی زمامدار و پیشوای اصلی جامعه باید اتفاق افتد که مقام معظم رهبری چنین خصوصیاتی دارد، کارگزاران هم باید از این مسئله الگو بگیرند؛ لذا همیشه مشاهده می‌کنیم که مولای متقیان قبل از بحث خلافت نسبت به کارگزاران ناصالح در امور ناخشنود بودند و بارها در این باره تذکر دادند و زمانی هم که به خلافت رسیدند، یکی از اقدامات ایشان کنارگذاشتن والیان فاسد و به‌کار گماردن افراد با تقوا و پرهیزکار به جای آنان بود.

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین با بیان اینکه در سیره تمام پیشوایان الهی مجالی برای صدرات خویشاوندان پیشوایان نبود، خاطرنشان کرد: این درحالیست که پیشوایان ما در میدان جهاد و فداکاری همیشه با عزیزترین افراد خود حضور می‌یافتند؛ به‌عنوان مثال حضرت علی(ع) به خاطر پیامبر(ص) جان خود را به خطر انداخت و در بستر مرگ خوابید و بارها در صحنه‌های مختلف با فداکاری جان پیامبر(ص) را نجات داد و یا در صحرای کربلا حضرت علی‌اکبر(ع) قبل از سایر جوانان شهید می‌شود و همیشه دیده‌ایم که بنی هاشم قبل از دیگران در میدان‌های نبرد حق علیه باطل حضور می‌یافتند.

وی همچنین اجتناب از شبهه و تهمت و غرق شدن در گرداب روابط خانوادگی، باندی و قبیله‌ای را از دیگر ویژگی‌های عدالت حکومت مولای متقیان برشمرد و گفت: شایسته‌سالاری مهم‌ترین مسئله‌ای که بود که در زمان حکومت آن حضرت اتفاق افتاد.

بابایی تأکید کرد: همه ما پیرو این امام همام هستیم و واجب است که در انتخابات مدیران جامعه خود معیارهای صلاحیتی و ارزشی را رعایت کنیم و از قرار دادن لیاقت‌ها و شایستگی‌ها و توانایی ها در واگذاری مسؤلیت‌ها و عدم دخالت روابط خویشاوندی در مناصب مختلف ابایی نداشته باشیم.

وی گفت: برخورداری از دستورالعمل‌های جامع مدیریتی با پشتوانه‌های نظری، معرفتی، مدیریتی و حکومتی، اهتمام به انطباق قول و عمل در رفتار خود، ارائه توصیه‌ها و راهنمایی‌های لازم به کارگزاران و مدیران و سیاست تشویق و توبیخ عاملان یا مدیران به‌منظور اجرای عدالت و جلوگیری از بروز انحراف و ظلم و ستم در جامعه می‌تواند مواردی باشد که کارگزاران نظام می‌توانند از سیره مولای متقیان و شیوه حکومتی ایشان درس بگیرند.

رئیس جهاددانشگاهی استان فارس خاطرنشان کرد: زمانی می‌توانیم ادعا کنیم پیرو عملی امام علی(ع) هستیم که دستورالعمل‌های ایشان را در زندگی فردی و اجتماعی به کار بسته و برای عمل به آنها تلاش کنیم.