رئیس جهاد دانشگاهی فارس:

تحقق جهش تولید راهکار حل مشکلات اقتصادی است

۰۶ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰ کد : ۱۸۴۱۱ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۳۲۰
رئیس جهاد دانشگاهی فارس با تأکید بر اینکه عملی شدن جهش تولید، بهترین و تاثیرگذارترین راهکار حل مشکلات اقتصادی و کاهش بیکاری است، گفت: برای تحقق کامل جهش تولید، باید اهتمام همگانی برای رفع موانع موجود بر سر راه تولید ایجاد شود تا رشد اقتصادی پایدار را شاهد باشیم.
تحقق جهش تولید راهکار حل مشکلات اقتصادی است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، مظاهر بابایی سه‌شنبه 6 خرداد در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام «جهش تولید» گفت: سال‌های متوالی است که مقام معظم رهبری به‌عنوان سکاندار نظام جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد را مبنای نامگذاری سال‌ها قرار داده‌اند تا تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان ریل گذاری حرکت توسعه‌ای کشور را بر اساس این موضوع به عنوان هدف نهایی انجام دهند و مجریان نیز بر همین ریل حرکت کنند.

او با بیان اینکه توجه به تولیدکنندگان و تقویت بخش تولید یکی از ارکان اصلی توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور محسوب می‌شود، افزود: جهش تولید یکی از ابزارهای قدرت هر کشور است که در نهایت به افزایش تولید ناخالص ملی و پیشرفت اقتصادی منجر می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس بیان کرد: نتیجه تحقق جهش تولید حداکثری شدن تولید با ایجاد نوآوری و وسعت بخشیدن به دامنه تولیدات کشور در بخش‌های مختلف است به‌طوری‌که در نهایت مردم بتوانند افزایش تولید را در زندگی خود‌ لمس کنند و زندگی و معاش آن‌ها بهتر شود.

توجه به پیش‌شرط های تحقق جهش تولید

بابایی با تاکید بر اینکه نتیجه جهش تولید باید در زندگی مردم مشاهده شود، گفت: آنچه برای چنین رویکردی با اهمیت است توجه به‌پیش شرط هایی است که موجب جهش تولید خواهد شد که لازم است زمینه اجرای آن از سوی دولت‌مردان فراهم شود.

او، رفع واقعی موانع تولید، بهبود محیط کسب‌وکار، مبارزه با فساد، امنیت سرمایه‌گذاری، اجرا و نظارت دقیق بر قوانین در حوزه تولید و تجارت، ایجاد فضای رقابتی و غیر رانتی، اصلاح سیاست‌های بانکی، ثبات در قوانین، حمایت از تولید صادرات محور و گسترش بازارهای هدف را از جمله پیش شرط های تحقق این شعار دانست که اگر اجرایی شود قطعاً می‌تواند موتور محرکه اقتصاد مقاومتی باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس با بیان اینکه شکل گرفتن اقتصاد مقاومتی و رسیدن به خودکفایی در بخش‌های مختلف که ظرفیت‌های آن را داریم، نیازمند تحقق جهش تولید است، گفت: نکته‌ای که باید بدان توجه کنیم این است که مسلماً جهش تولید به تأمین و تجهیز زیرساخت‌ها نیاز دارد.

بابایی با یادآوری اینکه جهش در تولید به معنای استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود، تعبیر می‌شود، گفت: اصلاح ساختار تولید ملی، به حداقل رساندن فرآیند صدور مجوزها، توسعه دولت الکترونیک، توسعه کانون‌های تولیدی خرد، اشباع بازار داخل و توسعه صادرات کالای ایرانی، تکمیل زنجیره تولید با بهره‌مندی از توانایی نخبگان، گسترش صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی و تکیه ‌بر مزیت‌های بومی تولید از محورهایی است که باید در راستای جهش تولید مورد توجه دولت قرار گیرد.

او، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بحث‌های توسعه کشور و پیشرفت جامعه را در گرو رونق و جهش تولید دانست و گفت: نخستین اقدام پیش‌زمینه‌ای برای دستیابی به این مهم، تسهیل‌گری و حمایت از تولیدکنندگان است بنابراین نیازمند اقداماتی برای حل مشکلات این بخش هستیم تا تولید، جهشی در مقیاس خود داشته باشد و به‌تبع آن نیروی کار نیز مشغول به کار شود، همچنین بتواند مشکل تنگناهای بازار را حل کند.

رئیس جهاد دانشگاهی فارس همچنین توجه به نیاز و خواست تولیدکنندگان را یکی از اصلی‌ترین ارکان تحقق جهش تولید برشمرد و گفت: بنا به گفته یک تولیدکننده برای جهش تولید بیش از هر موضوعی باید به شخص تولیدکننده‌ای توجه شود که نیازمند سرمایه و نقدینگی کافی است زیرا با نبود تسهیلات، امکان رشد تولید هم وجود ندارد.

بابایی همچنین اهمیت و نقش پژوهش‌های دانش‌بنیان در تحقق جهش تولید را نیز یادآور شد و گفت: استفاده از پژوهش‌های فناورانه، بررسی مشکلات صنایع تعطیل و نیمه‌تعطیل و ارائه راهکار مناسب، شناخت خلأ تولید در حوزه‌های مختلف، برقراری پیوند بین دانشگاه و صنعت و به‌روزرسانی صنعت از دیگر مواردی است که می‌تواند باعث ارتقای جهش تولید شود.

او به نقش جهاد دانشگاهی در این باره نیز اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی نه در حرف بلکه در عمل آماده کمک در این حوزه است، اگرچه تاکنون دستاوردهای خوبی  در حوزه تولید محصولات فناورانه داشته ولی با توجه به زیر ساخت‌ها و برطرف کردن مشکلات و تأمین منابع سرمایه‌گذاری قصد دارد در حوزه صنعتی، پزشکی، صنایع خلاق فرهنگی وصنایع تبدیلی کشاورزی گامی مثبت در جهت ارتقای سطح تولید و اشتغالزایی و صادرات و ایجاد بستری علمی و به روز در این حوزه‌ها کند، لذا همکاری و همیاری همه دست‌اندرکاران این حوزه‌ها می‌تواند باعث ارتقای این امر شود.

عضو شورای فرهنگ عمومی فارس اهمیت توجه به کسب و کارهای کوچک و کارگاه‌های کوچک در بخش تولید را متذکر شد و گفت: ساماندهی کارگاه‌های کوچک تولیدی وبرندسازی و رفع معضلات آن‌ها و ایجاد ارتباط با بازارهای جهانی می‌تواند گامی مهم در راستای شعار سال و جهش تولید باشد.

بابایی تأکید کرد: ایجاد یک بستر مجازی قوی در حوزه فروش این تولیدات و گسترش بازارهای هدف از محلی به منطقه‌ای و استانی به ملی و فراملی از جمله برنامه‌هایی است که این نهاد در استان فارس مدنظر دارد آن را در راستای تحقق شعار سال انجام دهد.