رئیس جهاددانشگاهی فارس تشریح کرد: اقدامات جهاددانشگاهی فارس در مقابله با کروناویروس

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۱ کد : ۱۷۸۶۱ عمومی تاپ خبر
تعداد بازدید:۴۴۷
رئیس جهاددانشگاهی استان فارس با اشاره به لزوم همراهی و تعامل همه دستگاه‌های مدیریتی، علمی، پژوهشی، اجرایی و آموزشی برای مقابله با کروناویروس، اقدامات جهاددانشگاهی فارس را در این زمینه تشریح کرد.
رئیس جهاددانشگاهی فارس تشریح کرد:  اقدامات جهاددانشگاهی فارس در مقابله با کروناویروس

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی فارس، دکتر مظاهر بابایی، دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: همزمان با شیوع کروناویروس در کشور، جهاددانشگاهی فارس همسو با سایر دستگاه‌های علمی و پژوهشی و تحقیقاتی، تلاش خود را برای مشارکت در راستای مقابله با این بیماری و کند کردن روند شیوع و پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ را آغاز کرد.

او با یادآوری این نکته که هر یک از واحدهای جهاددانشگاهی در سراسر کشور، اقدامات شاخص و تاثیرگذاری را برنامه‌ریزی، دنبال و اجرایی کردند، گفت: در فارس یکی از اقدامات خوب، طراحی و ساخت "دستگاه ضد عفونی کننده خودپرداز ATM " با قابلیت استفاده در دستگاه‌های نوبت دهی، مراکز عرضه سوخت، ورودی ادارات و سازمان‌ها با هدف قطع یکی از شایعترین عوامل انتقال ویروس و با قابلیت تولید انبوه بود.

بابایی همچنین به طراحی گیت ورودی با استفاده از سیستم پاشش مواد ضد عفونی برای استفاده در ورودی تمام مراکز اداری، تجاری و ... که روزانه شاهد تردد شمار قابل توجهی از کارکنان و مراجعان هستند، اشاره و اضافه کرد: این دستگاه که نمونه آن در ورودی جهاددانشگاهی فارس نصب شده، آماده تولید انبوه است.

رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین گفت: با توجه به کمبود اقلام بهداشتی و حفاظتی ضروری و در راستای طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار، "تولید موقت ماسک چند لایه و لباس یکسره ضد آب با پارچه اسپان باند و ملت بلون" با رعایت کامل اصول بهداشتی توسط گروه هدف اجرایی شده است.

بابایی با اشاره به رایزنی و اطلاع رسانی لازم برای استفاده از دستگاه قدرتمند ازن، ساخته شده توسط جهاددانشگاهی استان قزوین برای ضدعفونی اسناد، اوراق و محیط، گفت: طراحی و ساخت "دستگاه ضد عفونی کننده البسه و اشیاء از قبیل موبایل، سوئیچ و ... با اشعه فرا بنفش" نیز اجرایی شده و مراحل آزمایشی را در جهاددانشگاهی طی می‌کند.

رئیس جهاددانشگاهی استان فارس ادامه داد: طراحی، ساخت و تولید نمونه اولیه "دستگاه تصفیه هوای خانگی" به عنوان کاملترین مجموعه تصفیه هوا با کارآیی تصفیه هوا، میکروب زدایی، هیتر و بخور سرد و مناسب برای ۱۰۰ متر مربع با هفت مرحله تصفیه بهینه هوا به عنوان اولین نمونه ساخت تصفیه هوا در داخل کشور یکی دیگر از اقدامات شاخص این نهاد در کشور بوده است.

بابایی خاطرنشان کرد: با توجه به تاثیر کروناویروس بر وضعیت اقتصادی و بروز مشکلات متعدد برای فعالان و کسب و کارهای مختلف خصوصا خُرد، سامانه تحت وب با عنوان "سامانه جامع فروش الکترونیکی تحت نظارت استانداری" به نشانی www.ohop.ir  توسط جهاددانشگاهی طراحی و اجرایی شد؛ امکان ورود تمام فعالان اقتصادی و کسب و کارهای دارای پروانه و قانونی به این سامانه و عرضه محصولات، تولیدات و خدمات به مشتریان، وجود دارد.

رئیس جهاددانشگاهی استان فارس همچنین گفت: یکی از اقدامات این نهاد، طراحی پرسشنامه تحت وب "ارزیابی عملکرد ستاد مبارزه با کرونا" از دیدگاه افراد و بررسی میزان اضطراب شهروندان از بیماری ناشی از عفونت ویروس کرونا به درخواست استانداری فارس بوده است.

بابایی، از آمادگی جهاددانشگاهی برای تهیه و تولید محلول‌های ضدعفونی کننده دست در صورت صدور مجوز از سوی سازمان‌های ذیربط خبر داد و تاکید کرد : از ابتدای شیوع کروناویروس، پروتکل‌ بهداشتی تدوین و در خصوص کارکنان و محیط کار در جهاددانشگاهی فارس اجرایی شده است.

 


( ۱ )