شهردار شیراز: صداقت و جسارت از ویژگی‌های ایسنا است/ اعتدال وجه تمایز جهاددانشگاهی

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۹ کد : ۱۵۱۹ عمومی فرهنگی تاپ خبر
تعداد بازدید:۴۴۸
شهردار شیراز معتقد است که ایسنا، یک خبرگزاری با ویژگی‌های منحصر به‌فردی‌ست و صداقت، جسارت، آرمانگرایی، نداشتن دنیا طلبی و نبود وابستگی به قدرت همیشه در ایسنا مشهود بوده است.
شهردار شیراز: صداقت و جسارت از ویژگی‌های ایسنا است/ اعتدال وجه تمایز جهاددانشگاهی

شهردار شیراز معتقد است که ایسنا، یک خبرگزاری با ویژگی‌های منحصر به‌فردی‌ست و صداقت، جسارت،  آرمانگرایی، نداشتن دنیا طلبی و نبود وابستگی به قدرت همیشه در ایسنا مشهود بوده است.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان فارس، حیدر اسکندرپور در راس هیئتی متشکل از معاونان فرهنگی و خدمات شهری و ارتباطات و جمعی از مدیران و کارشناسان مجموعه‌ی شهرداری شیراز با حضور در دفتر مرکزی جهاددانشگاهی و خبرگزاری دانشجویان ایران منطقه‌ی فارس، سالروز تاسیس جهاددانشگاهی و روز خبرنگار را تبریک گفت.

اسکندرپور که در سال‌های گذشته خود از جهادگران دانشگاهی بوده، با اشاره به تاثیرگذاری جهاددانشگاهی از ابتدا تا امروز، فعالیت‌های فرهنگی را برند این نهاد دانست و تاکید کرد که در دهه‌‌های شصت و هفتاد و علی‌رغم تمام مسائل آن دوران فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری توسط جهاددانشگاهی رقم خورد.

وی وجه تمایز ویژه جهاد دانشگاهی در سال‌های آغازین فعالیت با سایر نهادهای عملی و فرهنگی را اعتدال در رفتار سیاسی و فرهنگی این مجموعه عنوان کرد و افزود: همین اعتدال موجب تداوم این نهاد شد، به نوعی که ترکیبی از افراد با گرایش و ذهنیت‌های متفاوت سیاسی در این مجموعه در کنار یکدیگر فعالیت می‌کردند.

شهردار شیراز با ابراز خرسندی از پویایی فعلی جهاد دانشگاهی استان فارس همچون سال‌های ابتدایی تاسیس، به خبرگزاری ایسنا و عملکرد این رسانه طی سال‌های فعالیت‌های فعالیت اشاره و خاطرنشان کرد: ایسنا با ورود به حوزه اطلاع‌رسانی به یک پدیده خبری و در بسیاری از عرصه‌ها به یک رسانه پیشرو بدل شد.

اسکندرپور عبور از محافظه‌کاری و خودسانسوری حوزه خبری که سال‌های سال به آن عادت شده بود که بخشی از آن به شرایط طبیعی دوران پس از جنگ برمی‌گشت را از خصوصیات مهم خبرگزاری ایسنا برشمرد و گفت: ایسنا فعالیت خود را با سنت شکنی در بسیاری از حوزه‌های خبری آغاز کرد و خیلی زود در کشور به رسانه‌ای پیشرو تبدیل شد و  به عنوان رسانه‌ای شاخص مورد توجه کل جامعه و حوزه‌های اطلاع‌رسانی قرار گرفت.

وی همچنین ترکیب جوان بدنه ایسنا را عاملی مهم در پیشبرد اهداف این خبرگزاری عنوان کرد و گفت: جوان هر جا وارد عرصه‌ای شود به دلیل نداشتن حب و بغض در کسب قدرت خیلی زود جای خود را باز می‌کند و ایسنا نیز خیلی زود متفاوت بودن خود را نسبت به سایر رسانه‌ها ها آشکار کرد؛ چرا که حرفهایش از جنس دانشجویی بود و معمولا سخن دانشجو آلوده به دنیا و قدرت و فضاهایی که به طور طبیعی خود سانسوری را ایجاد می‌کند، نیست.

شهردار شیراز با تصریح مجدد بر این نکته که اخباری که از ایسنا منتشر می‌شد خیلی زود به دل مردم نشست، گفت: بسیار سریع‌تر از آنجه که فکر می‌شد حوزه قدرت یک نگاه ویژه‌ای به خبرگزاری ایسنا کرد.

اسکندرپور ادامه داد: زمانی که تاثیرگذاری ایسنا را در حوزه قدرت در کشور برسی می‌کنیم متوجه خواهیم شد که در مقاطعی همه به دنبال این بودند که به نوعی ایسنا را حمایت و در اختیار خود بگیرند که این رفتار نیز نشان از تاثیرگذاری این رسانه داشت.

وی با بیان اینکه افتخار داشتم که در سال‌های اولیه با همکاران ایسنا همکاری کنم، افزود: روح پرشور ویژه جنبش دانشجویی که در ایسنایی‌ها هم جود داشت موجب برقراری یکی از لطیف‌ترین روابط میان بنده در زمانی که مسئولیت فرمانداری شیراز داشتم با خبرنگاران ایسنا شد.

شهردار شیراز اظهارکرد: در عین حالی که احترام متقابل و مشورت در رابطه دوستانه ما برقرار بود اما اگر جایی هم نقدی بود، به راحتی عنوان میشد.

اسکندرپور که معتقد است اگر اصحاب قدرت، رسانه را بخشی از پارامترهای موثر در موفقیت‌شان بدانند آن زمان نقد رسانه برایشان هزینه‌ای نخواهد داشت، گفت: در این صورت نقد به منزله یک فرصت محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه خاطرات خوبی از شکل‌گیری ایسنا و خبرنگاران این رسانه دارم، گفت: دوستان ایسنایی ما با وجود تعداد اندک اما در حوزه سیاست‌های کلان بسیار تاثیر گذار بودند و نقشی کاملا هویدا داشتند.تاثیرگذاری آنها بر حوزه سیاست استان فارس بر کسی پوشیده نبود.

شهردار شیراز با تصریح بر اینکه این شرایط نشان دهنده قدرت رسانه است که حتی در یک اتاق کوچک چند متری هم نقش خود را ایفا می‌کند، اضافه کرد: در سطح کلان کشور نیز در ماجراهای مهمی که اتفاق افتاده جای پای ایسنا را به عنوان یک مجموعه قدرتمند رسانه‌ای مشاهده می‌کنیم.

اسکندرپور ابراز امیدواری کرد که خصوصیتی از جنس دانشجویی همچون؛ نترس بودن، آرمانگرایی، عدم دنیا طلبی و عدم وابستگی به قدرت که در بدنه ایسنا وجود داشته و دارد بتواند بیش از گذشته استمرار یابد و برای کل مردم و جامعه مفید باشد.

وی بیان کرد: گاهی یک نقد و انتشار یک خبر موثق از سوی یک رسانه می‌تواند به سرعت بر فضای کل جامعه تاثیرگذار شد که البته این نوع اخبار در سوابق اطلاع‌رسانی ایسنا زیاد بوده و هست.

شهردار شیراز مجددا فرا رسیدن 16 مرداد سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی را تبریک گفت و با اعلام آمادگی مجموعه مدیریت شهری این کلانشهر جهت همکاری با جهاد دانشگاهی استان فارس در راستای استفاده از مرکز نظرسنجی این مجموعه، خاطرنشان کرد: نیازمند آگاهی از نظرات مردم به شکل میدانی هستیم که جهاد دانشگاهی می‌تواند این بستر را برای ما فراهم کند.